Termin naboru wniosków o dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków został wydłużony po raz kolejny – tym razem do 31 marca. Inicjatywa ma wesprzeć samorządy w poprawieniu stanu, odbudowie i remontach obiektów zabytkowych, przyczyniając się do poprawy ich stanu i uchronienia przed zniszczeniem.
Program dopuszcza finansowanie obiektów posiadających wpis do ewidencji lub rejestru zabytków i będących w posiadaniu jednostki samorządu terytorialnego lub jednostki organizacyjnej podległej jednostce samorządu terytorialnego.
Adresatami programu są jednostki samorządu terytorialnego, a za ich pośrednictwem również inne podmioty zobowiązane do opieki nad zabytkami.
Na co dofinansowanie?
Dofinansowanie będzie przyznawane na realizację zadań inwestycyjnych związanych z ochroną zabytków i opieką nad zabytkami. Może być przeznaczone na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku prowadzone przez jednostki samorządu terytorialnego albo na udzielenie dotacji samorządowej na takie prace.
Jakie wsparcie?
Dofinansowanie z Programu może wynieść maksymalnie 98% wartości inwestycji. Tym samym minimalny wkład własny to zaledwie 2%.
Wnioski przez aplikację
Wnioski należy składać za pośrednictwem aplikacji Polski Ład udostępnionej przez BGK, w jednej z trzech kategorii:
- do 150 tys. zł
- do 500 tys. zł
- do 3 mln 500 tys. zł.
Szczegółowy tryb i sposób składania wniosków o dofinansowanie z Programu, wydawania wstępnych promes i promes, w tym wzory dokumentów, określa Regulamin wydawany przez BGK i zatwierdzany przez Prezesa Rady Ministrów oraz ogłoszony na stronach internetowych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz BGK.
Warto przypomnieć, że to już kolejne przedłużenie terminu przyjmowania wniosków w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Poprzednio termin ten został ustalony na 17 marca.
Więcej informacji: tutaj.