Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

760 ekopracowni w całej Polsce

760 ekopracowni w całej Polsce fotolia.pl

Dofinansowanie na rozwój infrastruktury edukacyjnej – na takie wsparcie z programu „Ekopracownia – zielone serce szkoły” będą mogły liczyć szkoły podstawowe i ponadpodstawowe z całej Polski. Dzięki temu uczniowie zyskają przyjazne miejsca do nauki i rozwijania zainteresowań z zakresu przedmiotów przyrodniczych.

Projekt budowy nowoczesnych ekopracowni w szkołach jest realizowany przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej.

Cele programu

Program „Ekopracownia – zielone serce szkoły” ma na celu kształtowanie postaw proekologicznych oraz zwiększenie świadomości ekologicznej młodego pokolenia w zakresie: przeciwdziałania emisjom, odnawialnych źródeł energii i niskoemisyjnego transportu, zrównoważonego rozwoju, ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

- Nowoczesna edukacja ekologiczna powinna wzmacniać naturalną ciekawość świata. Stwarzać okazję do poznawania i przeżywania, obserwowania oraz działania. Wierzymy, że nauka w nowoczesnych ekopracowniach przyczyni się do wzrostu zainteresowania przyrodą, a dla wielu uczniów okaże się też wstępem do realizacji ambitnych inicjatyw podejmowanych w trosce o klimat i środowisko – mówi minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Ruszają nabory w regionach

WFOŚiGW w Szczecinie ogłosił już terminy naboru wniosków konkursowych dla województwa zachodniopomorskiego. W najbliższych dniach WFOŚiGW w Lublinie, Olsztynie, Opolu i Warszawie poinformują o terminach konkursów dla swoich województw. Regulamin naboru oraz formularze wniosków o dofinansowanie zostaną umieszczone na stronach internetowych WFOŚiGW w poszczególnych regionach.

Umowy ze szkołami najpóźniej do końca maja

Zgodnie z harmonogramem konkursu z wybranymi placówkami zostaną podpisane umowy najpóźniej do końca maja 2023 roku. Z kolei na początku czerwca rozpoczną się prace wykonawcze. Na terenie każdego powiatu w całej Polsce powstaną co najmniej dwie pracownie szkolne: przyrodnicza oraz dotycząca odnawialnych źródeł.

Łącznie zostanie utworzonych 760 ekopracowni.

Czw., 23 Lt. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Wojciech Dąbrówka