Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ustawa o maksymalnych cenach gazu przyjęta przez Sejm. ZPP proponuje poprawki

Ustawa o maksymalnych cenach gazu przyjęta przez Sejm. ZPP proponuje poprawki fotolia.pl

Sejm przyjął ustawę o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu. Niestety, wbrew postulatom samorządowców, cena maksymalna nie obejmuje na razie samorządowych basenów i aquaparków.

Sejm uchwalił ustawę normującą ceny gazu we 2023 r. dla niektórych odbiorców w maksymalnej wysokości 200,17 zł/MWh. Jest to cena netto, a więc zostanie do niej doliczony VAT, którego ostatecznej wysokości w przyszłym roku nadal nie znamy. Odbiorcami, których dotyczy regulacja są podmioty wymienione w art. 62b ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo energetyczne. Aktualnie, ustawa została skierowana do Senatu, który prawdopodobnie, będzie wnosić do niej liczne poprawki.

Związek Powiatów Polskich już na etapie prac w Sejmie postulował, by cena maksymalna była ceną brutto oraz o to, by do grupy odbiorców uprawnionych dopisać samorządowe jednostki, które wykonują zadania z zakresu kultury fizycznej. Miało to uchronić m.in. baseny miejskie i samorządowe hale sportowe przed horrendalnymi podwyżkami rachunków. Niestety, obie propozycje większość sejmowa odrzuciła.

Związek skierował więc propozycje poprawek do Senatu RP. Z pismem można zapoznać się TUTAJ.

Śr., 7 Gr. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński