Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Rozwój stref przemysłowych – rusza piąta edycja Programu Inwestycji Strategicznych

Rozwój stref przemysłowych – rusza piąta edycja Programu Inwestycji Strategicznych fotolia.pl

21 czerwca jednostki samorządu terytorialnego oraz ich związki mogą wnioskować o dofinansowanie z Programu Inwestycji Strategicznych na rozwój stref przemysłowych. Nabór potrwa do 12 lipca 2022 r., do godz. 17.00.

Uruchomiony nabór jest przeznaczony specjalnie na rozwój stref przemysłowych. Oznacza to, że wniosek można składać, aby stworzyć lub poprawić warunki obsługi i rozwoju:

  • istniejących spójnych funkcjonalnie terenów inwestycyjnych o powierzchni co najmniej 80 ha, które są oznaczone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jako teren produkcji, z którego przynajmniej 50 proc. powierzchni terenu było zagospodarowane infrastrukturą przemysłową w dniu ogłoszenia naboru;
  • planowanych spójnych funkcjonalnie terenów inwestycyjnych o powierzchni co najmniej 60 ha, które przynajmniej w 50 proc. stanowią własność: Skarbu Państwa lub JST lub spółek zarządzających SSE lub spółek, których właścicielem są podmioty wymienione powyżej i które dają możliwość ulokowania i uruchomienia produkcji przemysłowej;
  • międzynarodowych terminali intermodalnych o strategicznym znaczeniu gospodarczym, działających w sieci kompleksowej i bazowej TEN-T, która obejmuje linie kolejowe, porty i terminale kolejowo-drogowe.

Wnioskodawca może złożyć maksymalnie dwa wnioski, które muszą mieścić się w następujących limitach:

  • 1 wniosek do kwoty 100 mln zł,
  • 1 wniosek do kwoty 250 mln zł.

Dofinansowanie może wynieść do 98 proc. wartości inwestycji, minimalny poziom wkładu własnego wynosi 2 proc.

Dofinansowanie można otrzymać na następujące przedsięwzięcia:

  • budowę lub modernizację infrastruktury drogowej,
  • budowę lub modernizację infrastruktury elektroenergetycznej,
  • budowę lub modernizację infrastruktury technicznej drogowej,
  • budowę lub modernizację infrastruktury wodno-kanalizacyjną.

Program Inwestycji Strategicznych to rządowy program wsparcia inwestycji realizowanych przez JST i ich związki. Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) jest jego operatorem: samorządy składają wnioski w aplikacji programu, po zakończeniu każdego naboru BGK przekazuje raport do Komisji przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Komisja ta analizuje wnioski i przygotowuje rekomendację, na podstawie której Prezes Rady Ministrów decyduje o przyznaniu dofinansowania.

Więcej informacji znajduje się tutaj.

Źródło: BGK

Czw., 23 Czrw. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Tomasz Smaś