Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Rada Powiatu Gorlickiego apeluje do Rady Ministrów w sprawie finansów samorządowych

Rada Powiatu Gorlickiego apeluje do Rady Ministrów w sprawie finansów samorządowych fotolia.pl

Rada Powiatu Gorlickiego, w skierowanej do Rady Ministrów petycji, wyraziła głębokie zaniepokojenie pogarszającą się sytuacją finansową powiatu. W ocenie Rady, zachodzące zmiany prawne negatywnie oddziałują na poziom i stabilność dochodów własnych samorządów powiatowych.

W petycji Rada zwróciła uwagę, że „dokonywane w ostatnim czasie zmiany struktury finansowania samorządów nakierowane są głównie na realizację inwestycji, najczęściej w założonych z góry obszarach”. To z kolei obniża dynamikę wzrostu, a nawet poziom uzyskiwanych dochodów własnych przeznaczonych na niezbędne wydatki bieżące.

Jak czytamy w petycji: „sytuacja ta znajduje negatywne odzwierciedlenie w finansowym bilansowaniu się istotnych dziedzin aktywności samorządowej, w szczególności oświaty, gdzie przewidywana na 2022 rok subwencja oświatowa zaspokaja jedynie 85% potrzeb, podczas gdy w 2015 roku relacja ta kształtowała się na poziomie 104%”.

W petycji wskazano też na wieloletnie niedoszacowanie dotacji na realizację zadań z zakresu administracji rządowej.

Rada Powiatu Gorlickiego dostrzega i docenia działania Rady Ministrów, które mają na celu przyznanie puli środków na inwestycje dla samorządów, a także jednorazowe uzupełnianie dochodów JST, niemniej uważa za niezbędne podjęcie działań nad wypracowaniem modelu finansowania podwyższającego i stabilizującego dochody samorządu.

Śr., 12 St. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska