Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kredyty z dotacją w ramach programu „Czyste Powietrze” już dostępne

Kredyty z dotacją w ramach programu „Czyste Powietrze” już dostępne fotolia.pl

16 grudnia w Zrzeszeniu BPS ruszyła ścieżka bankowa programu „Czyste Powietrze”. Klienci pierwszych Banków Spółdzielczych Zrzeszenia BPS i Banku BPS mogą już składać wnioski o Kredyt Czyste Powietrze i jednocześnie wnioski o dotację w ramach programu.

Pogram „Czyste Powietrze” to projekt służący skutecznej poprawie jakości powietrza oraz zmniejszeniu emisji gazów cieplarnianych, wdrażany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, we współpracy z szesnastoma funduszami wojewódzkimi. Dofinansowanie na wymianę źródeł ciepła i termomodernizację przewidziano dla właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych.

Ekologiczne zmiany, na które można uzyskać dotację, to m.in.:

  • demontaż nieefektywnego źródła ciepła,
  • zakup i instalacja nowego źródła ogrzewania (np. pompa ciepła, gazowy kocioł kondensacyjny),
  • podłączenie do sieci ciepłowniczej,
  • instalacja wentylacji z odzyskiem ciepła,
  • wymiana okien,
  • ocieplenie budynku,
  • instalacja paneli fotowoltaicznych.

Ścieżka bankowa w programie „Czyste Powietrze” otwiera możliwość realizacji ekologicznych przedsięwzięć szerokiej grupie mieszkańców budownictwa jednorodzinnego. By zacząć działać nie trzeba dysponować dużym kapitałem. Można już teraz zacząć czerpać korzyści z nowoczesnych, ekologicznych rozwiązań grzewczych i energetycznych dzięki bankowym Kredytom Czyste Powietrze. Dodatkowo, spłata takiego kredytu zostanie w części pokryta z dotacji. Warunkiem jest przeznaczenie co najmniej 95 proc. kwoty kredytu na realizację przedsięwzięć określonych programem „Czyste Powietrze” (tzw. koszty kwalifikowane), a pozostałe 5 proc. – na koszty powiązane bezpośrednio z programem.
Procedura ubiegania się o Kredyt Czyste Powietrze przebiega analogicznie jak w przypadku innych kredytów gotówkowych, z tą różnicą, że równolegle z badaniem zdolności kredytowej Klienta, bank przeprowadza weryfikację pod kątem spełnienia kryteriów skorzystania z programu. Wśród wymaganych dokumentów są m.in.:

  • odpis księgi wieczystej umożliwiający weryfikację danych dotyczących nieruchomości, na której realizowane będzie przedsięwzięcie,
  • oświadczenia współwłaścicieli/współmałżonka o wyrażeniu zgody na zaciągnięcie zobowiązań wynikających z umowy o dotację,
  • zaświadczenie z gminy potwierdzające wysokość dochodu przypadającego na jednego członka gospodarstwa domowego osoby składającej wniosek o dotację (w przypadku ubiegania się o podwyższony poziom dofinansowania).

Po uzyskaniu pozytywnej decyzji kredytowej oraz pozytywnej weryfikacji wniosku o dotację, Klient podpisuje w Banku Spółdzielczym lub w Banku BPS dwa dokumenty: umowę kredytową i wniosek o dotację. Następnie należy poczekać na decyzję właściwego terytorialnie wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej – do 14 dni kalendarzowych.

Ekologiczne przedsięwzięcie należy rozpocząć nie wcześniej niż w dniu złożenia wniosku o dotację w Banku i zrealizować w ciągu 18 miesięcy. Rozliczenie dotacji następuje w całości po zakończeniu przedsięwzięcia. Dotacja przekazywana przez wojewódzki fundusz ochrony środowiska i gospodarki wodnej przeznaczana będzie na spłatę części kapitału Kredytu Czyste Powietrze.

W Banku BPS Kredyt Czyste Powietrze jest oprocentowany 7,2 proc. w skali roku, prowizja wynosi 4,5 proc., a RRSO 10,83 proc. Poszczególne Banki Spółdzielcze Zrzeszenia BPS warunki cenowe ustalają indywidualnie, kredyt jednak ma tę samą nazwę.

Pula kredytów z dotacjami jest ograniczona. Lista Banków, które udzielają kredytów oraz formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie www.mojbank.pl/czyste-powietrze. Szczegółowe informacje dotyczące kosztów kwalifikowanych w programie „Czyste Powietrze” dostępne są tutaj.

Źródło: NFOŚiGW

Czw., 16 Gr. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Ewelina Kocemba