Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Konsultacje społeczne programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027

Konsultacje społeczne programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 fotolia.pl

Polska przygotowuje się do rozpoczęcia realizacji programów finansowanych z nowego budżetu unijnego. Podobnie jak w latach 2014-2020 również w nowej perspektywie około 40% funduszy z polityki spójności otrzymają programy regionalne, zarządzane przez marszałków województw. Lubelskie jest pierwszym regionem, który otwiera konsultacje społeczne programu.

Województwo lubelskie otrzyma 8% środków dostępnych na 16 programów regionalnych, co przekłada się na 2,27 miliarda euro i jest czwartą największą kopertą w kraju. Łącznie na lata 2021-2027 na Lubelszczyznę ma szansę trafić ponad 2,9 miliarda euro. Na kwotę tę składają się środki z programu regionalnego, Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji oraz programu dla Polski Wschodniej.

Na kolejne lata województwo lubelskie będzie mieć do dyspozycji także pieniądze z programów krajowych oraz Krajowego Planu Odbudowy.

Dodatkowo, jako region przygraniczny, Lubelskie będzie korzystało ze środków w ramach Europejskiej Współpracy Terytorialnej.

Program Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 prezentuje strategię wykorzystania pieniędzy unijnych w województwie lubelskim na najbliższe lata. Celem programu są działania sprzyjające zintegrowanemu, zrównoważonemu i inteligentnemu rozwojowi województwa, ukierunkowanemu na wysoką jakość życia i bezpieczeństwo jego mieszkańców.

W programie zaplanowane jest kompleksowe wsparcie inicjatyw dotyczących między innymi: badań naukowych i innowacji, rozwoju przedsiębiorczości, cyfryzacji, ochrony środowiska i klimatu, odnawialnych źródeł energii, zrównoważonej mobilności miejskiej, oraz kultury i turystyki.

Celem konsultacji jest zebranie uwag oraz opinii na temat założeń, kierunków i form wsparcia zawartych w projekcie programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027. Konsultacje potrwają do 30 września 2021 r. Projekt dokumentu jest dostępny tutaj.

Źródło: Portal Funduszy Europejskich

Czw., 29 Lp. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Ewelina Kocemba