Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ożywienie gospodarki. PKB wzrośnie o 15,5 proc. w ciągu 3 lat

Ożywienie gospodarki. PKB wzrośnie o 15,5 proc. w ciągu 3 lat fotolia.pl

W najnowszym wydaniu Przeglądu Gospodarczego, Polski Instytut Ekonomiczny prezentuje prognozy rozwoju polskiej gospodarki w latach 2021-2023.

Według analizy polska gospodarka przez najbliższe trzy lata będzie rozwijać się w stabilnym tempie. PIE prognozuje, że w latach 2021-2023 wzrost PKB systematycznie będzie przekraczać 4 proc. Polska korzysta na dobrej koniunkturze w sektorze przemysłowym – ważnym motorem napędowym gospodarki w kolejnych latach będzie popyt zagraniczny oraz eksport netto.

Analiza przedstawia dwa warianty: uwzględniający absorpcję środków europejskich w ramach Krajowego Planu Odbudowy oraz makroekonomiczne skutki tej dodatkowej stymulacji, jak i sytuację bez strumienia środków z KPO. Prognozy zawierają informacje dostępne do dnia 13 maja – nie uwzględniają efektów zmian podatkowych oraz inwestycyjnych zaprezentowanych 15 maja przez koalicję rządzącą jako Polski Ład. Wprowadzenie reform przyniesie impuls wzrostowy w 2022 r., jednak dokładna prognoza ewentualnych skutków gospodarczych była niemożliwa, w chwili przygotowania raportu - czytamy.

Łącznie w latach 2021-2023 spodziewamy się wzrostu PKB o 12,5 proc. Średni dochód przypadający na osobę w Polsce – w porównaniu z państwami Unii Europejskiej – prawdopodobnie powiększy się z 78 do prawie 80 proc. na koniec okresu prognozy.

Skutki uboczne dynamicznej odbudowy

Skutkiem ubocznym pokryzysowego ożywienia będzie wzrost inflacji. Konieczność dostosowania warunków działalności do wymogów pandemicznych podtrzymała wysoki wzrost cen usług świadczonych stacjonarnie. Chociaż ceny usług będą spowalniać w drugiej połowie roku, to zmianę zniweluje wyższy wzrost cen towarów przemysłowych. W konsekwencji, nawet w wariancie nieuwzględniającym napływu pieniędzy z KPO, średnia wartość indeksu CPI w 2021 r. będzie wyższa od górnej granicy celu inflacyjnego NBP. Prognozuje się, że efekty w 2022 r. będą jeszcze stosunkowo niskie – PIE szacuje wpływ KPO na około 0,1 pkt. proc. W 2023 r. – na skutek wydatków z KPO – inflacja przyspieszy o dodatkowe 0,5 pkt. proc. Zmiany będą dotyczyć głównie inflacji bazowej, która w takim scenariuszu utrzyma się powyżej poziomu 3 proc. prawdopodobnie aż do końca 2023 r. - podaje PIE.

Więcej informacji tutaj oraz na stronie www.pie.net.pl.

Źródło: PIE

Sob., 5 Czrw. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła