Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Resort infrastruktury ws. wkładu własnego do FDS-u ze środków RFIL-u

Resort infrastruktury ws. wkładu własnego do FDS-u ze środków RFIL-u fotolia.pl

Ministerstwo Infrastruktury odpowiedziało na pismo Związku Powiatów Polskich w ww. sprawie, w którym potwierdziło dotychczas prezentowane stanowisko, opisywane przez nas już m.in. tutaj. W skrócie: środki Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych mogą być wykorzystywane w ten sposób.

Resort na wstępie podkreślił, że RFIL jest instrumentem jednorazowym, ściśle związanym ze zwalczaniem negatywnych skutków gospodarczych COVID-19, a w myśl § 3 ust. 1 i 2 uchwały Rady Ministrów w sprawie wsparcia na realizację zadań inwestycyjnych przez jednostki samorządu terytorialnego środki przyznane w ramach RFIL mogą być przeznaczone wyłącznie na wydatki majątkowe i nie mogą zostać przeznaczone na refundację poniesionych wydatków. Równocześnie w ocenie MI istotne jest to, że zgodnie z § 3 ust. 3 ww. uchwały, wsparcie może być przeznaczone również na wkład własny do inwestycji finansowanych z udziałem innych środków publicznych w zakresie, w jakim zakładano finansowanie tego wkładu z dochodów jednostek. Środki FDS-u są środkami publicznymi – wskazuje resort.

Następnie Ministerstwo Infrastruktury podkreśla, że przepisy ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych w żaden sposób nie wyłączają możliwości zapewnienia wkładu własnego przez beneficjenta ubiegającego się o uzyskanie dofinansowania z FDS ze środków pochodzących z innych funduszy państwowych, w tym Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. W ocenie MI art. 17 ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych wprowadzający ograniczenia w zakresie wkładów własnych beneficjentów należy rozumieć literalnie, co oznacza, że przedmiotowe ograniczenie dotyczy wyłącznie środków pochodzących bezpośrednio z budżetu państwa oraz budżetu Unii Europejskiej.

Wt., 27 Prn. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Bartłomiej Zydel