Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Partnerska inicjatywa miast

Partnerska inicjatywa miast fotolia.pl

Pod tym hasłem kryje się przedsięwzięcie resortu rozwoju skierowane do samorządów miejskich. Jego celem jest wzmacnianie współpracy i wymiany doświadczeń pomiędzy miastami oraz innymi podmiotami zaangażowanymi w kształtowanie i realizację polityki miejskiej. Istotą pomysłu jest zawiązywanie pomiędzy miastami sieci współpracy w wybranym zakresie. Zsieciowane miasta miałyby wspólnie identyfikować największe wyzwania swojego rozwoju, wymieniać się dobrymi praktykami i pracować nad możliwymi rozwiązaniami.

Według założeń sieć ma grupować od pięciu do dziesięciu miast partnerskich z przynajmniej trzech województw. Do udziału w sieci kwalifikują się miasta oraz partnerstwa zarządzające miejskimi obszarami funkcjonalnymi (związki, stowarzyszenia, porozumienia). Sieć ma być zarządzana przez miasto pełniące funkcję lidera, we współpracy z ekspertem tematycznym i sekretariatem projektu. Nabór wniosków dla miast liderów partnerstw oraz miast partnerskich do pierwszych trzech sieci tematycznych, dotyczących tzw. mobilności miejskiej, rewitalizacji oraz jakości powietrza ogłoszono 20 czerwca. Nabór potrwa cztery tygodnie. Ministerstwo Rozwoju oceni i wybierze projekty do końca sierpnia.

Przedsięwzięcie sieciowania jest jedną z inicjatyw z zakresu polityki miejskiej, wpisanych do Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju. To jej pierwszy etap, do którego ma być włączone ok. 30-40 miast. Planowana jest kontynuacja w postaci kolejnych dwóch sieci, dotyczących pracy i umiejętności w gospodarce lokalnej oraz zrównoważonego użytkowanie przestrzeni.

Dokumentację naboru i więcej szczegółowych informacji można znaleźć tutaj.

Źródło: mr.gov.pl

Pon., 26 Czrw. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża