Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Platforma elektronicznych zamówień publicznych - pierwsza faza

Platforma elektronicznych zamówień publicznych - pierwsza faza fotolia.pl

Prezes Urzędu Zamówień Publicznych podjął starania zmierzające do informatyzacji systemu zamówień publicznych. Efektem tych działań jest podpisanie przez Ministra Rozwoju i Finansów, Ministra Cyfryzacji oraz Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych w dniu 17 lutego 2017 r. „Porozumienia o współpracy w celu realizacji projektu budowy platformy elektronicznych zamówień publicznych”.

Strony porozumienia zobowiązują się w nim do współpracy w zakresie:

  1. budowy platformy elektronicznych zamówień publicznych;
  2. zapewnienia interoperacyjności platformy elektronicznych zamówień publicznych i platformy elektronicznego fakturowania oraz innych systemów informatycznych, mogących mieć związek z budową platformy;
  3. przygotowania zmian prawnych niezbędnych do realizacji zadań wynikających z zawartego Porozumienia.

Nad prawidłową realizacją porozumienia czuwać ma Zespół powołany przez Ministra Cyfryzacji, na którego czele ma stanąć przedstawiciel Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. Jednocześnie strony Porozumienia uzgodniły, iż będą dążyć do  finansowania budowy platformy elektronicznych zamówień publicznych ze środków UE w ramach ogłoszonego przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa konkursu w ramach II Osi priorytetowej POPC 2014-2020 – „E-administracja i otwarty rząd”, Działania 2.1. „wysoka dostępność i jakość e-usług publicznych (I komponent).

Proces pełnej elektronizacji zamówień publicznych, w tym w zakresie komunikacji pomiędzy zamawiającym a wykonawcą w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego, a w szczególności w odniesieniu do składania ofert i wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, zgodnie z regulacjami prawa europejskiego powinien zakończyć się do dnia 18 października 2018 r.,a w przypadku centralnych jednostek zakupujących - do dnia 18 kwietnia 2017 r. Aktualnie obowiązujące w tym zakresie regulacje ustawy Prawo zamówień publicznych zasadniczo wdrażają do polskiego porządku prawnego przepisy dyrektyw europejskich. Zawarte Porozumienie ma natomiast na celu podejmowanie działań zmierzających do stworzenia narzędzia technicznego, dającego z jednej strony możliwość komunikacji elektronicznej zamawiającego z wykonawcą, w tym w szczególności składania w sposób bezpieczny ofert i wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu i skorelowania tego systemu z elektronicznym systemem wystawania faktur przez przedsiębiorców w publicznych kontraktach, z drugiej zaś strony pozwalającego na sprawne monitorowanie rynku zamówień publicznych.

Źródło: uzp.gov.pl

Sob., 4 Lt. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Marcin Maksymiuk