Podkarpackie samorządy od 17 marca do 7 kwietnia będą mogły składać wnioski na dofinansowanie z programu regionalnego projektów przewidujących, wybrane z dwóch rodzajów, działania z systemu pieczy zastępczej oraz jej deinstytucjonalizacji.
Po pierwsze, możliwe jest wspieranie pieczy zastępczej w różnej formie: (a) praca z rodziną, w tym konsultacje i poradnictwo specjalistyczne, terapia; (b) usługi dla osób objętych rodzinnymi formami pieczy zastępczej, w tym opiekuńcze i specjalistyczne, pomoc prawna w szczególności w zakresie reprezentowania dziecka, dochodzenia praw do świadczeń, zwłaszcza alimentacyjnych, (c) finansowanie spotkań dla rodzin mających na celu m.in. wymianę doświadczeń, zapobiegania izolacji, np. w formie grup wsparcia i grup samopomocowych.
Drugi rodzaj działań, to wsparcie procesu deinstytucjonalizacji pieczy zastępczej. W tym przypadku możliwe są różne formy: (a) szkolenia, warsztaty, doradztwo indywidualne i grupowe, superwizja dla rodzinnych form pieczy zastępczej - zarówno kandydatów na rodziny zastępcze, jak i już ją sprawujących (spokrewnionych, niezawodowych i zawodowych rodzin zastępczych, osób prowadzących rodzinne domy dziecka oraz dyrektorek/dyrektorów placówek opiekuńczo-wychowawczych typu rodzinnego); (b) finansowanie zatrudnienia nowych koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej; (c) wspieranie restrukturyzacji placówek instytucjonalnej pieczy zastępczej (w celu zmniejszania liczby dzieci oraz podwyższenia wieku dzieci umieszczanych w tych placówkach).
Ile pieniędzy przeznaczono i kto może składać wnioski?
Na konkurs przeznaczono 6 mln zł. Maksymalny poziom dofinansowania wynosi 94 proc. W konkursie mogą wystartować jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia oraz ich jednostki organizacyjne posiadające osobowość prawną; a także organizacje społeczne statutowo działające w obszarze pomocy i integracji społecznej oraz działalności leczniczej. Konkurs prowadzi Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie.
Więcej na temat naboru można znaleźć tutaj.