Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Pieniądze dla przedszkoli w aglomeracji kieleckiej

Pieniądze dla przedszkoli w aglomeracji kieleckiej fotolia.pl

Samorządy korzystające z mechanizmu ZIT aglomeracji kieleckiej będą mogły od 23 marca zgłaszać wnioski o dofinansowanie swoich projektów przedszkolnych. Urząd marszałkowski planuje ogłoszenie konkursu ze świętokrzyskiego RPO w ramach działania 8.3, poddziałanie 8.3.6 Wzrost jakości edukacji ogólnej – ZIT - Upowszechnianie i wzrost jakości edukacji przedszkolnej. Konkurs ma być rozstrzygnięty we wrześniu.

Kto może być wnioskodawcą?

O dofinansowanie w konkursie mogą ubiegać się: przedszkola (w tym z oddziałami integracyjnymi, specjalne) oraz inne formy wychowania przedszkolnego; szkoły i placówki oświatowe realizujące kształcenie ogólne (z wyłączeniem szkół dla dorosłych i szkół policealnych), jednostki samorządu terytorialnego; organizacje pozarządowe; osoby prawne; osoby fizyczne prowadzące działalność oświatową.

Na co można otrzymać dofinansowanie?

Katalog możliwych typów przedsięwzięć jest szeroki. Wsparciem mogą zostać objęte typy operacji, które można podzielić na dwa zwyczajowe rodzaje: infrastrukturalne i jakościowe.

Do pierwszego rodzaju można zaliczyć działania w zakresie tworzenia nowych miejsc i wygenerowanie dodatkowych miejsc wychowania przedszkolnego i w nowych i funkcjonujących ośrodkach wychowania przedszkolnego na obszarach o najwyższym zapotrzebowaniu na usługi edukacji przedszkolnej. W tym przypadku możliwe jest doposażenia w sprzęt, zakup materiałów dydaktycznych i/lub modernizacja istniejącej infrastruktury, dostosowanie jej do potrzeb i możliwości dzieci. Możliwe są również działania dostosowujące istniejące miejsca wychowania przedszkolnego do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami.

Do drugiego rodzaju należą działania rozszerzające ofertę ośrodków przedszkolnych o dodatkowe zajęcia wyrównujące szanse edukacyjne dzieci w zakresie stwierdzonych deficytów, poprzez realizację zajęć wspierających: specjalistycznych, wczesnego wspomagania, stymulujących rozwój psychoruchowy, rozwijających kompetencje społeczno-emocjonalne oraz zajęć kształtujących właściwe postawy i umiejętności (kreatywności, innowacyjności oraz pracy zespołowej). Możliwe są również elementy dodatkowej oferty edukacyjnej i specjalistycznej dla dzieci z niepełnosprawnościami. Poza działaniami skierowanymi do dzieci możliwe są działania doskonalące kompetencje nauczycieli do pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym oraz w zakresie współpracy nauczycieli z rodzicami.

Jakie pieniądze są do pozyskania?

Urząd marszałkowski przeznaczył na dofinansowanie projektów 2,8 mln zł. Maksymalny poziom dofinansowania projektu wynosi 85 proc. kosztów kwalifikowanych, przy 15 proc. wkładzie własnym. Regulamin konkursu i dokumentację można znaleźć tutaj.

Sob., 4 Mrz. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża