Obligacje społeczne, to nowy instrument polityki społecznej, finansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego. Ministerstwo rozwoju planuje na lipiec pilotażowy konkurs na dofinansowanie projektów o tej tematyce. Wcześniej, 31 maja br., zainteresowani mogą dowiedzieć się więcej na temat obligacji samorządowych podczas seminarium, organizowanym przez resort rozwoju i Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.
Koncepcja
Ideą obligacji społecznych jest odwołanie do finansowania wyników, jednocześnie zapewniając zachętę do innowacji w sektorze publicznym. Jak informuje departament EFS w ministerstwie rozwoju, obligacje społeczne, to mechanizm polegający na tym, że „podmiot odpowiedzialny za rozwiązanie problemów społecznych wchodzi w porozumienie z dostawcą usług społecznych i inwestorem, aby zapłacić za dostarczenie określonych efektów społecznych. Jeśli zostaną one osiągnięte, podmiot ten wypłaca na rzecz inwestorów pieniądze wraz odsetkami."
Konkurs
W planowanym do ogłoszenie konkursie przewidziano dwie ścieżki realizacji. Pierwsza będzie ukierunkowana na wybór instytucji, które mogą odegrać rolę „akceleratora obligacji społecznych”, wspierającego podmioty o mniejszym potencjale. Drugie podejście zakłada przyjęcie do finansowania gotowy pomysł, na to jak w sposób bezpośredni wykorzystać instrument obligacji społecznych w sektorach finansowanych z EFS (rynek pracy, integracja społeczna, kształcenia, ochrona zdrowia).
Seminarium
Poświęcone tematyce obligacji społecznych spotkanie informacyjne odbędzie się 31 maja br. w siedzibie Ministerstwa Rozwoju. Skierowane jest ono do potencjalnych wnioskodawców zainteresowanych wdrażaniem tego instrumentu polityki społecznej, jak również do decydentów szczebla centralnego i regionalnego.