Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Rewitalizacja: są pieniądze na programy

Rewitalizacja: są pieniądze na programy fotolia.pl
Ministerstwo Rozwoju uruchomiło finansowanie z Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna doradztwa dla gmin przy opracowaniu lub aktualizacji programów rewitalizacji. Celem wsparcia, poprzez finansowanie pomocy ekspertów, którym samorząd lokalny zleci zadanie, jest uruchomieniu lub kontynuowanie wcześniej rozpoczętych procesów rewitalizacji zdegradowanych społecznie i gospodarczo obszarów zurbanizowanych.
 
Współpraca między ministerstwem a urzędami marszałkowskimi ma zawocować opracowaniem gminnych programów rewitalizacji spełniających wymogi określone przez ministerstwo oraz warunki zawarte w regionalnych programach operacyjnych. Opracowane lub zaktualizowane programy rewitalizacji będą podstawą do ubiegania się o dotacje w ramach regionalnych programów operacyjnych przy realizacji projektów rewitalizacyjnych.
 
Finansowanie doradztwa zapewnia Program Operacyjny Pomoc Technicza. Przyjęto w nim jako jeden z sektorów wsparcia upowszechnianie rewitalizacji jako procesu kompleksowych, interdyscyplinarnych przemian, ukierunkowanych na wyprowadzenie obszarów zdegradowanych z kryzysu oraz wzmocnienie zdolności gmin do tworzenia mechanizmów partycypacji społecznej oraz angażowania mieszkańców, podmiotów publicznych i prywatnych w przygotowanie programów rewitalizacji.
 
Ile pieniędzy i dla kogo?
 
Dla każdego regionu w ramach podpisawanych umów ministerstwo przeznaczyło na wsparie gmin po kilka milionów zł (od 2 do 5 mln zł). Cześć urzędów marszałkowskich już ogłosiła konkursy na dotacje dla gmin. Wnioskodawcą ubiegającym się o dofinansowanie może być gmina miejska, miejsko-wiejska lub wiejska. Ministerstwo określiło kryteria (katalog kilku wskaźników) potencjału społeczno-gospodarczego gminy, która może ubiegać się o dofinansowanie. Wartość projektu jednej gminy nie może przekroczyć najczęściej 300 tys. zł. Wnioskodawca zobowiązany jest do wniesienia finansowego wkładu własnego, stanowiącego co najmniej 10 proc. kosztów kwalifikowalnych złożonego projektu.
 
Gdzie szukać informacji?
 
Jeśli Państwa gmina jest zainteresowana pozyskaniem dofinasowania na zatrudnienie konsultantów do opracowania lub zaktualizowania programu rewitalizacji, najlepszym adresem jest wasz urząd marszałkowski. Ogłoszenia o kokursach na finansowanie programów rewitalizacji publikowane są na stronach internetowych tych urzędów.
Sob., 6 Lt. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża