Ministerstwo Rozwoju przygotowało publikację stanowiącą zbiorcze kompendium wiedzy na temat pakietu rozporządzeń odnoszących się do polityki spójności na lata 2014-2020. W publikacji omówione zostały rozporządzenia unijne składające się na pakiet legislacyjny dla polityki spójności 2014‑2020 (rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1303/2013 z 17 grudnia 2013 r. zwane rozporządzeniem ogólnym oraz rozporządzenia w sprawie poszczególnych funduszy - Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w tym EWT, a ponadto Funduszu Spójności i Europejskiego Funduszu Społecznego).
Wiele przepisów rozporządzenia ogólnego ma również zastosowanie do Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) oraz do Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego (EFMR). Razem z Europejskim Funduszem Rozwoju Regionalnego (EFRR), Europejskim Funduszem Społecznym (EFS) i Funduszem Spójności (FS), nazwane zostały Europejskimi Funduszami Strukturalnymi i Inwestycyjnymi (EFSI).
Celem komentarza jest wyjaśnienie przepisów unijnych zawartych w rozporządzeniach, wraz z towarzyszącymi im przepisami zawartymi w odpowiednich innych rozporządzeniach unijnych lub rozporządzeniach wykonawczych i delegowanych Komisji Europejskiej wg stanu na kwiecień 2015 r. Ma on zapewnić wsparcie instytucjom odpowiedzialnym za realizację polityki spójności w zrozumieniu całokształtu przepisów unijnych i krajowych, a także dokumentów pochodnych istotnych dla danego zagadnienia.
Komentarz, to nie przepisy
Opracowanie ma charakter pomocniczy i zostało przygotowane w celu ułatwienia analizowania przepisów rozporządzeń. Nie pełni ono roli wytycznych i nie prezentuje oficjalnego stanowiska resortu jako instytucji zarządzającej w kwestii interpretacji przepisów prawnych. Jak podreśla wydawca, treści zawarte w publikacji mają charakter ekspercki i wyrażają poglądy ich autorów. Ministertwo przypomina, że realizując programy i projekty należy bezpośrednio stosować przepisy rozporządzeń unijnych oraz właściwe przepisy krajowe. Wątpliwości interpretacyjne dotyczące przepisów rozstrzygają instytucje zarządzające, minister właściwy ds. rozwoju regionalnego oraz Komisja Europejska. Pierwszeństwo mają zawsze przepisy prawa unijnego i krajowego, jak również wytyczne krajowe, które określają ujednolicone warunki i procedury wdrażania funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności i do których stosowania zobowiązuje się beneficjent na podstawie umowy o dofinansowanie projektu albo decyzji o dofinansowaniu projektu.
Z publikacją można zapoznać się TUTAJ.
Źródło: mr.gov.pl