Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ułatwienia przy budowie dróg i wykorzystaniu pieniędzy unijnych

Ułatwienia przy budowie dróg i wykorzystaniu pieniędzy unijnych fotolia.pl

Usprawnienie realizacji inwestycji drogowych, szczególnie w kontekście wykorzystania funduszy Unii Europejskiej w perspektywie finansowej 2014-2020, to główny cel przygotowanej w MIiR nowelizacji tzw. specu-stawy drogowej, którą 9 czerwca 2015 r. przyjął rząd.

Nowe przepisy zawarte w projekcie ustawy o zmianie ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych oraz niektórych innych ustaw (tzw. specustawie drogowej) pozwolą wyeliminować zagrożenia dotyczące terminowej i sprawnej budowy dróg. Umożliwią również racjonalne wydatkowanie środków publicznych dzięki wydłużeniu ważności decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

W projekcie ustawy zaproponowane zostało wydłużenie terminu obowiązywania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach do 6 lat, licząc od dnia, w którym decyzja stała się ostateczna. W przypadku inwestycji, których realizacja przebiegała etapowo, a warunki jej wykonania nie uległy zmianie, okres 6 lat może zostać wydłużony o kolejne 4 lata. Oznacza to, że termin ten może wynieść nawet 10 lat. Obecnie obowiązujący czteroletni termin jest zbyt krótki, szczególnie w przypadku skomplikowanych projektów inwestycyjnych. Proponowane przepisy przejściowe wydłużają również termin dotyczący decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wydanych na podstawie obecnych przepisów.

Decyzja ZRID (Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej) będzie mogła być zmieniona bez konieczności zmiany decyzji środowiskowej, o ile zmiany ZRID nie spowodują zmian uwarunkowań określonych w wydanej decyzji środowiskowej. Obecnie nie ma takiej możliwości.

Źródło: MIR

Sob., 13 Czrw. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka