Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Eurofundusze 2014-2020: cała wstecz! Do współpracy marsz!

Eurofundusze 2014-2020: cała wstecz! Do współpracy marsz! fotolia.pl

Czyżby miało nie być pieniędzy? A może chodzi o to, że wszystkie dotychczasowe ustalenia mają zostać zmienione?

Nie. Tym tytułem chcemy zwrócić uwagę naszych Czytelników na zasadniczą zmianę filozofii podejścia do polityki spójności.

Hasło cała wstecz! oznacza Samorządowcy, porzućcie dotychczasowe przyzwyczajenia, one na nic już się zdadzą.

Budżetem polityki spójności na okres 2014-2020 będą rządziły inne zasady, niż te do których się przyzwyczailiśmy w obecnym okresie.

Niektórzy mówią, że obecny czas eurofunduszy rozpieścił nas, a przy tym jednocześnie zepsuł. Tak, zepsuł, ponieważ wymusił na nas i nauczył konkurowania ze sobą. Tymczasem nadchodzą czasy, gdy najważniejszą zasadą będzie współpraca.

Tak więc: wójcie, burmistrzu, prezydencie, starosto, marszałku województwa - jeśli chcesz rozwijać swoją wspólnotę samorządową, musisz jak najszybciej nauczyć się współpracować z sąsiadem, z którym dziś konkurujesz. Jeśli tego nie zrozumiesz, odbierzesz sobie i nam szansę na realizację celów rozwojowych!

Od dłuższego czasu na łamach naszego Dziennika Warto Wiedzieć prezentujemy Państwu zasady, które przesądzać będą o wykorzystywaniu środków unijnych w perspektywie lat 2014-2020. Jednocześnie, będąc wśród Państwa, odwiedzając Was w Waszych gminach, miastach i powiatach widzimy, że wielu samorządowców nie jest jeszcze świadomych co nas w najbliższej przyszłości czeka. A jest to ważne, ponieważ może się okazać, że pieniądze z funduszy strukturalnych będą najprawdopodobniej jedynym źródłem finansowania projektów rozwojowych.

Zachęcamy więc Państwa gorąco! Organizujcie już teraz w Waszych powiatach spotkania konwentów wójtów, burmistrzów i prezydentów z urzędnikami marszałkowskimi, zajmującymi się planowaniem regionalnym i programowaniem budżetu województwa. Osoby te mają już dziś dużą wiedzę jak będzie wyglądał najbliższy okres polityki spójności w Waszym regionie, znają zasady europejskie i krajowe oraz planują reguły regionalne. Oczekujcie od nich informacji i partnerskiej rozmowy.

Ale sami także bądźcie dla nich partnerami - czytajcie dostępne oficjalne dokumenty: Krajową Strategię Rozwoju Regionalnego i Koncepcję Przestrzennego Zagospodarowania Kraju oraz dyskutujcie ze swoimi współpracownikami o planowaniu rozwoju strategicznego Waszych wspólnot mieszkańców.

Pomocy z pewnością udzielą Państwu także przedstawiciele korporacji samorządowych.

I najważniejsze: nie zamykajcie się we własnych granicach, bądźcie otwarci na współpracę sąsiedzką. Przyjmijcie założenie, że jesteście na nią po prostu skazani. Ale nie traktujcie jej jak zło konieczne, lecz jak szansę. Budujcie lokalne partnerstwa, jeśli… nie z miłości, to z rozsądku!

Jarosław Komża

Wt., 9 Prn. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża