Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Eurofundusze 2014-2020: aktualizacja Umowy Partnerstwa

Eurofundusze 2014-2020: aktualizacja Umowy Partnerstwa fotolia.pl
Resort rozwoju regionalnego przesłał do zaopiniowania strony samorządowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego tekst Umowy Partnerstwa 2014-2020, uzupełniony o zapisy dotyczące Programu Operacyjnego Rybactwo i Morze 2014-2020, przyjętego przez rząd w październiku.
Program dotyczy głównie pomocy dla przedsiębiorstw rybackich (morskich i śródlądowych). Ale zakłada między innymi oddziaływanie na rynek zatrudnienia rybaków poprzez środki kształcenia zawodowego: szkolenia i kursy zawodowe. Choć uzupełnienia Umowy Partnerstwa nie implikują zmian w programie, a tym samym w warunkach dla potencjalnych beneficjentów, to publikujemy informację o nich ze względu na to, iż w ramach uzupełnień zaktualizowano opis zakresu interwencji poszczególnych funduszy polityki spójności i polityki rolnej:
 
  • Fundusz Spójności pozwoli w celach tematycznych 4-7 na sfinansowanie kluczowych zadań infrastrukturalnych o znaczeniu krajowym i europejskim, tym samym przyczyniając się do zmniejszenia emisyjności gospodarki, zmniejszenia wrażliwości na zmiany klimatyczne, poprawy efektywności korzystania z zasobów oraz wzrostu jakości funkcjonowania oferty systemu transportowego oraz zwiększenia dostępności kraju w układzie europejskim i krajowym.
  • Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego będzie odpowiedzialny za wsparcie wszystkich inwestycji w celach tematycznych 1-3, przyczyniając się tym samym do podniesienia jakości badań naukowych, zwiększenia ich wykorzystania w gospodarce, wzrostu konkurencyjności przedsiębiorstw, a także rozszerzenia zakresu zastosowania technik informacyjno-komunikacyjnych w społeczeństwie. W przypadku celów tematycznych 4-7 fundusz ten będzie podstawą do realizacji zadań o znaczeniu regionalnym i lokalnym, komplementarnych do interwencji Funduszu Spójności. Z kolei w celach tematycznych 8-10, Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego umożliwi sfinansowanie kluczowych przedsięwzięć infrastrukturalnych, uzupełniających działania wsparte przy pomocy Europejskiego Funduszu Społecznego, co zapewni kompleksowe podejście do rozwiązywania zdiagnozowanych problemów.
  • Europejski Fundusz Społeczny będzie pełnił dominującą rolę w osiąganiu zakładanych rezultatów wyznaczonych w celach tematycznych 8-10 poprzez realizację wiodących przedsięwzięć „miękkich” ukierunkowanych na poprawę efektywności wykorzystania zasobów na rynku pracy, zmniejszenie skali ubóstwa i wykluczenia społecznego oraz zwiększenie kompetencji kadr gospodarki. Fundusz ten będzie w całości współfinansował interwencję w CT 11 związaną z poprawą administracyjno-prawych warunków rozwoju gospodarki.
  • Europejski Fundusz Morski i Rybacki będzie miał za zadanie realizację celów tematycznych: 3, 4, 6 i 8, przyczyniając się tym samym do realizacji celów zreformowanej Wspólnej Polityki Rybackie w zakresie rybołówstwa i akwakultury zrównoważonych środowiskowo oraz zarządzanych w sposób spójny z celami ekonomicznymi i społecznymi. EFMR ma także za zadanie wspierać podejście wielosektorowe w obszarze Morza Bałtyckiego poprzez wspieranie działań z zakresu Zintegrowanej Polityki Morskiej.
 
Źródło: materiał dla KWRiST
Niedz., 21 Gr. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża