Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Eurofundusze 2014-2020: B+R także na poziomie regionalnym

Eurofundusze 2014-2020: B+R także na poziomie regionalnym fotolia.pl
- Nowa perspektywa finansowa zdecydowanie różni się od poprzedniej. Podstawową różnicą jest dalsza decentralizacja zarządzania środkami europejskimi. W regionalnych programach operacyjnych znalazły się większe pieniądze niż dotychczas. Niektóre cele rozwojowe, takie jak badania i rozwój, a także podnoszenie konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw są celami rozwojowymi zarówno na poziomie krajowym, jak i regionalnym – podkreśla wiceminister rozwoju Iwona Wendel.
Publiczna infrastruktura B+R będzie wspierana na poziomie krajowym z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój w oparciu o kluczową mapę potrzeb, jaką w tym zakresie stanowi koordynowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego Polska Mapa Drogowa Infrastruktury Badawczej. Regiony będą otrzymywac wsparcie stalone w Kontraktach Terytorialnych.
 
W Zachodnipomorskiem wybiorą projekty
 
Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego wybierze przedsięwzięcia do Zachodniopomorskiej Listy Infrastruktury Badawczej Na Rzecz Przedsiębiorstw, które następnie zostaną zgłoszone do objęcia Kontraktem Terytorialnym. Na rozwój sektora gospodarczego zarezerwowano w RPO ponad 342 mln euro, z czego ponad 70 mln na rozwój sfery B+R. Komisja Europejska wyznaczyła regionowi cel strategiczny, w którym nakłady na B+R po roku 2023 powinny wynieść 2 proc. PKB. Obecnie wskaźnik ten wynosi w województwie zachodniopomorskim 0,08 proc. PKB, a więc koniecznie jest dwudziestokrotne zwiększenie nakładów.
 
- Większość pieniędzy na badanie i rozwój zostanie skierowana do świata gospodarki, a więc do przedsiębiorców. Jedynie uzupełniniem tych funduszy będą środki dedykowane uczelniom, a więc w inwestycje w publiczną infrastrukturę badawczą. Będziemy  starannie wybierać te przedsięwzięcia, które zostaną w ramach Programu Regionalnego dofinansowane w tym zakresie - mówił marszałek województwa podczas ogłaszania naboru na Zachodniopomorską Listę Infrastruktury Badawczej na rzecz Przedsiębiorstw. Nabór będzie trwał dwa miesiące. W konkursie wybrane zostaną najciekawsze pomysły służące regionalnej gospodarce. Następnie zostaną one przekazane do konsultacji resortom rozwoju i nauki, a po analizie wybrane przedsięwzięcia zostaną wpisane do Kontraktu Terytorialnego. Jest to warunek otrzymania dofinansowania na ten cel. Przedsięwzięcia na Zachodniopomorską Listę Infrastruktury Badawczej na rzecz Przedsiębiorstw można zgłaszać do 30 czerwca br. do Wydziału Zarządzania Strategicznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.
 
Źródło: rpo.wzp.pl
Niedz., 3 Mj. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża