Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Na rzecz lokalnej społeczności: Miasto Bydgoszcz wspiera kobiety w ciąży

Na rzecz lokalnej społeczności: Miasto Bydgoszcz wspiera kobiety w ciąży fotolia.pl

Miasto Bydgoszcz wspiera kobiety w ciąży – będzie kontynuacja domowego KTG. Badanie cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem przyszłych mam. Pierwszy raz usługę uruchomiono w Bydgoszczy w 2022 roku.

KTG - czyli kardiotokografia - to badanie monitorujące pracę serca nienarodzonego dziecka i czynności skurczowe macicy. Wykonywane jest za pomocą niewielkiego urządzenia umieszczonego na brzuchu kobiety.

Do realizacji usługi medycznej wykorzystany jest System KTG Sigmafon/System certyfikowany, cyfrowy, bezprzewodowy system składający się z sond FHR i TOCO, oprogramowania sterująco-retransmisyjnego oraz aplikacji Carebits i Carebits Doctor. Dzięki temu kobieta ciężarna ma możliwość wykonania badania KTG samodzielnie w domu.

Ponadto całodobowa opieka Centrum Monitoringu Położniczego na bieżąco autoryzuje badania pacjentek, ale również pozostaje do ich dyspozycji, udzielając porad lekarskich.

W latach 2022-2023 usługa przeznaczona była dla kobiet ciężarnych, po 30 tygodniu ciąży pojedynczej. W roku 2024 dla kobiet po 34 tygodniu ciąży - jest to szczególnie ważne w przypadku bezpiecznego prowadzenia ciąży tzw. średniego ryzyka (ciąże cukrzycowe, z nadciśnieniem tętniczym, in vitro, po 40 roku życia) ale również ciąż fizjologicznych.

W ramach usługi każdego roku wykonywanych jest 100 bezpłatnych badań dla ciężarnych mieszkających w Bydgoszczy.

Budżet Miasta na realizację usługi w latach 2022-2024 wyniósł: 299.000 zł.

Jak to działa?

Kobieta w ciąży zgłasza się do Biura ds. Zdrowia i Polityki Społecznej (telefonicznie lub mailowo) i składa wniosek. Po jego weryfikacji otrzymuje kod dostępu do usługi, dzięki któremu zdalnie zamawia urządzenie KTG.

Ciężarna otrzymuje urządzenie na wskazany adres. Zgodnie z instrukcją przeprowadza badanie.

Wynik wykonanego badania jest analizowany przez najnowocześniejsze algorytmy by następnie trafić w ręce personelu medycznego, który po dodatkowej analizie dokonuje autoryzacji badania.

Wynik jest dostępny po ok. 15 minutach od zakończenia badania i przesyłany jest równocześnie do pacjentki i do lekarza prowadzącego lub położnej. W przypadku wykrycia nieprawidłowości, pacjentka natychmiastowo jest kierowana do najbliższego szpitala.

Źródło: Miasto Bydgoszcz

Śr., 27 Mrz. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska