Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wydłużenie terminu wyliczenia wartości ryczałtu PSZ - zarządzenie Prezesa NFZ

Wydłużenie terminu wyliczenia wartości ryczałtu PSZ - zarządzenie Prezesa NFZ fotolia.pl

22 marca br. weszła w życie nowelizacja zarządzenia Prezesa NFZ w sprawie szczegółowych warunków umów w systemie podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej.

W załączniku nr 1 zmodyfikowano nazwy świadczeń wyodrębnionych z ryczałtu na:

  1. przezcewnikowa naprawa zastawki serca u chorych wysokiego ryzyka, poprzez dodanie do zakresu również świadczenia gwarantowanego: "Przezcewnikowa naprawa niedomykalności zastawki trójdzielnej metodą brzeg-do-brzegu za pomocą klipsa", przeznaczone dla pacjentów wysokiego ryzyka;
  2. leczenie głębokich zaburzeń słuchu za pomocą implantów ślimakowych i do pnia mózgu wraz z okresową wymianą procesora mowy, poprzez uwzględnienie również procedury implantu do pnia mózgu wraz z okresową wymianą procesora mowy.

Ze względu na trwające prace w Ministerstwie Zdrowia dotyczące wprowadzenie kompleksowych zmian w zakresie zasad uwzględniania certyfikatów akredytacyjnych przy ustalaniu wysokości środków przekazywanych świadczeniodawcom w formie ryczałtu systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, zwanego dalej „ryczałtem PSZ", w celu ich uelastycznienia i zagwarantowania ściślejszej zależności między wysokością ryczałtu a spełnianiem przez świadczeniodawców wymogów jakościowych, wydłużono termin wyliczenia wartości ryczałtu PSZ.

Jak wskazano w uzasadnieniu wydłużenie terminu wyliczenia wartości ryczałtu PSZ do dnia 15 maja 2024 r. ma także na względzie konieczność zabezpieczenia odpowiedniego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej oraz zapewnienia stabilności finansowania systemu zabezpieczenia. Wskazany termin wyliczenia ryczałtu pozwoli dyrektorowi oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia na prawidłowe wyliczenie wartości ryczałtu z uwzględnieniem planowanych zmian w zakresie sposobu ustalania ryczałtu.

Dodatkowo dokonano zmian w załączniku nr 2 dotyczącym wzoru umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, które mają charakter porządkujący, a w szczególności w planie rzeczowo-finansowym stanowiącym załącznik nr 1 do umowy wprowadzono zmianę polegającą na uwzględnieniu kwoty zobowiązania, o której mowa w § 4 ust. 1 umowy (z uwzględnieniem środków na finansowanie świadczeń z Funduszu Medycznego).

Źródło: baw.nfz.gov.pl 

Pt., 22 Mrz. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka