Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Walka ze wścieklizną w 2024 r. Jest projekt programu

Walka ze wścieklizną w 2024 r. Jest projekt programu fot.pixabay

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawiło założenia programu zwalczania wścieklizny na ten rok.

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie wprowadzenia programu zwalczania wścieklizny na 2024 rok. Sam program ma stanowić załącznik do rozporządzenia.

Zgodnie z ustawą z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt należy do chorób zakaźnych zwierząt podlegających obowiązkowi zwalczania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Program wskazuje m.in. dane historyczne dotyczące występowania wścieklizny w Polsce, środki przewidziane do zwalczania i kontrolowania choroby i ich opis, organizację i nadzór wykonywania programu, wskazane regiony kraju, gdzie program ma być wdrożony, zwierzęta i populacje zwierząt objęte programem (głównie lisy i psy), zastosowane badania i plany pobierania próbek oraz szczepionki, a także szacowane koszty wdrożenia programu, które sumarycznie określono na ponad 72 miliony złotych.

Organem odpowiedzialnym za nadzór i koordynację działań zapewniających realizację programu jest na poziomie krajowym Główny Lekarz Weterynarii. W 2024 r. szczepienia lisów mają objąć mniej więcej połowę kraju.

Osoba, która dokona zgłoszenia do powiatowego lekarza weterynarii zgodnie z właściwością miejscową, będzie obowiązana do wypełnienia dokumentu dochodzenia epizootycznego według wzoru stanowiącego załącznik do programu.

Z dokumentem można zapoznać się pod adresem legislacja.rcl.gov.pl

Śr., 7 Lt. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński