Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wampiriada – kropla ratuje życie!

Wampiriada – kropla ratuje życie! fot.pixabay

Wampiriada to akcja studentów na uczelniach w całej Polsce, odbywa się dwa razy w roku – wiosną i jesienią. Ma za zadanie pokazać, jak wiele dobrego można zrobić dla innych poprzez regularne oddawanie krwi. Krew to przecież cenne lekarstwo, a w wielu polskich miastach jego zapasy kończą się. Bez względu na porę roku – krew rzadko jest w nadmiarze. Prawie wszędzie brakuje najmniej spotykanej grupy 0 Rh-.

Krwi nie wyprodukujemy, ale swoją krew możemy przekazać potrzebującym i w ten sposób uratować ich zdrowie lub życie. Dlatego tak ważne jest propagowanie wśród ludzi tej właśnie formy wsparcia. Studenci wyjątkowo chętnie angażują się w akcje bezinteresownej pomocy.

Wampiriada rozpowszechnia wśród społeczności akademickiej również ideę zdrowego trybu życia oraz zachęca do rejestrowania się w bazie dawców szpiku.

Jak przygotować się do badania?

Podczas organizowanych wydarzeń wszyscy chętni mogą oddać krew w krwiobusie, będącym mobilnym punktem pobrań. Przed oddaniem krwi należy wypić dużo wody i nie należy być głodnym. Osoby chcące oddać krew powinny mieć ze sobą dowód tożsamości.

Pobranie 450 mililitrów krwi trwa od kilku do kilkunastu minut. Z jednego oddania można uratować nawet sześć osób, a z jednej jednostki można wyprodukować aż trzy składniki: płytki krwi, podawane między innymi pacjentom onkologicznym, krwinki czerwone, potrzebne w leczeniu niedokrwistości, czy osocze.

Źródło: MEiN

Czw., 9 Lst. 2023 0 Komentarzy
Alicja Cisowska
redaktor Alicja Cisowska