Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

1,5 mld zł na wsparcie SOR

1,5 mld zł na wsparcie SOR fotolia.pl

Do 1,5 mld zł zostaną zwiększone środki finansowe przeznaczone na wsparcie Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych, w ramach Funduszu Medycznego. Do konkursu przystąpiło 207 wnioskodawców, z czego wybrano 152 projekty.

- Te środki finansowe to konkretne wsparcie na modernizację, przebudowę i doposażenie SOR oraz pracowni diagnostycznych współpracujących z SOR – mówi minister zdrowia Katarzyna Sójka. - Na SOR-ach sprzęt diagnostyczny i aparatura wspomagająca funkcje życiowe pacjenta są użytkowane przez całą dobę - często bez jakiejkolwiek przerwy, stąd szybko się eksploatują. Dlatego te środki z Funduszu Medycznego w dużej mierze przeznaczone będą na nowoczesną i łatwą w użytkowaniu aparaturę. Trafią także na sprzęt przyspieszający diagnostykę, która skróci powrót do zdrowia, a często uratuje życie.

Wiceminister zdrowia Marcin Martyniak dodaje, że na wszystkie 243 SOR-y, 207 złożyło wnioski o wartości 2,6 mld zł, czyli aż 85% dyrektorów placówek widziało konieczność pozyskania dodatkowych środków na ten obszar.
- Tak duże potrzeby w tym newralgicznym obszarze zaskutkowały podjęciem strategicznej decyzji o objęciu finansowaniem aż 152 wniosków czyli niemal 2/3 wszystkich SOR-ów w Polsce.

- Bardzo się cieszę, że udało się sfinalizować kolejny konkurs i że wszystkie cztery subfundusze w ramach Funduszu Medycznego są aktywne. Z każdego został ogłoszony co najmniej jednej konkurs – mówi prof. Piotr Czauderna, przewodniczący Rady do spraw Ochrony Zdrowia. - Wszyscy mamy świadomość trudności związanych z pracą SOR-ów. To jest naprawdę bardzo trudny segment ochrony zdrowia na świecie, nie tylko w Polsce. Dlatego bardzo ważne jest by w niego inwestować.

Konkurs został ogłoszony 27 stycznia 2023 r. z Funduszu Medycznego na dofinansowanie infrastruktury ratownictwa medycznego w ramach Subfunduszu modernizacji podmiotów leczniczych.

Maksymalna wartość dofinansowania jednego wniosku to 15 mln zł, a minimalna – 2 mln zł. Termin realizacji inwestycji to koniec 2025 roku.

Poniżej dołączmy listę rankingową.

Źródło: MZ

Załączniki:
Pobierz ten plik (Lista-rankingowa-konkursu.pdf)Lista-rankingowa-konkursu.pdf1058 kB
Śr., 20 Wrz. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Joanna Gryboś-Chechelska