Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

E-konsylium to szybsze konsultacje pacjentów

E-konsylium to szybsze konsultacje pacjentów fotolia.pl

Projekt, na który Ministerstwo Zdrowia przeznaczyło ponad 20 mln złotych, umożliwi e-konsultacje specjalistyczne pomiędzy lekarzem POZ i specjalistą ze szpitala partnerskiego, jak też pomiędzy specjalistą ze szpitala partnerskiego i specjalistą z ośrodka wysokospecjalistycznego. Nowo uruchomiona usługa ma umożliwić szybką diagnozę u lekarza rodzinnego bez względu na miejsce zamieszkania oraz konsultację pacjenta z lekarzem specjalistą w przypadku poważniejszych stanów chorobowych.

W rozpoczętym właśnie w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu pilotażu będą możliwe konsultacje kardiologiczne oraz onkologiczne w zakresie nowotworu piersi. Łącznie działać będzie osiem sieci w ramach projektu e-konsylium: po cztery z dziedziny kardiologii i onkologii oraz czterdzieści szpitali partnerskich: po dwadzieścia z każdej specjalizacji. Do tego dochodzi osiemdziesiąt placówek POZ: po czterdzieści z każdej specjalizacji. 

Jak e-konsultacje będą wyglądać w praktyce? Za pośrednictwem specjalnej platformy powstałej pod nadzorem i ze środków Ministerstwa Cyfryzacji, lekarze będą mogli przekazywać sobie pełną dokumentację medyczną pacjenta wraz z wynikami z diagnostyki obrazowej oraz konsultować na bieżąco, przez kamerę stan zdrowia pacjenta.

Projekt będzie realizowany do 31 grudnia 2023 r. A po tej dacie będzie rozszerzony o kolejne zakresy specjalizacji i świadczeń.

Źródło: MZ 

Pt., 12 Mj. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek