Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Program Szczepień Ochronnych na 2023 r.

Program Szczepień Ochronnych na 2023 r. fotolia.pl

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia opublikowany został komunikat dotyczący Programu Szczepień Ochronnych na rok 2023.

Program ten składa się z następujących części: szczepienia obowiązkowe, szczepienia zalecane, informacje uzupełniające oraz ogólne zasady przeprowadzania i kwalifikacji do szczepień.

W stosunku do poprzedniego Programu pojawiły się następujące zmiany: z kalendarza szczepień obowiązkowych dla dzieci i młodzieży usunięto szczepienie przypominające przeciwko Odrze, Śwince i Różyczce w 10 roku życia, dotychczas wykonywało się je u dzieci urodzonych, w 2013 r. lub wcześniej, a które nie otrzymały do tej pory 2 dawki szczepionki, którą podaje się normalnie w 6 r.ż.

W przypadku szczepień zalecanych dokonano zmiany w opisie "szczególnych zaleceń" dla szczepionki przeciwko grypie podawanej donosowo. W przypadku szczepień zalecanych dla szczepionki przeciwko inwazyjnym zakażeniom STREPTOCOCCUS PNEUMONIAE – domięśniowo lub podskórnie.

W przypadku szczepień przeciw inwazyjnym zakażeniom Streptococcus Pneumoniae uszczegółowiono grupy ryzyka u dzieci, u których pełen schemat powinien składać się z trzech dawek szczepienia podstawowego i dawki uzupełniającej. 

W przypadku szczepień przeciw inwazyjnym zakażeniom Streptococcus Pneumoniae dodano zapis, że "w przypadku dzieci urodzonych po dniu 31 grudnia 2016 r., które nie zostały poddane szczepieniu obowiązkowemu w terminach zgodnych z kalendarzem szczepień, należy przeprowadzić szczepienie wyrównawcze".

W przypadku Szczepień przeciw Ospie wietrznej dodano zapis "U osób, które już wcześniej otrzymały jedną dawkę szczepionki zawierającej wirusa ospy wietrznej może zostać podana jedna dawka innej szczepionki zawierającej wirusa ospy wietrznej".

Źródło: dziennikmz.mz.gov.pl 

Pt., 11 Lst. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek