Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

HPV – samorządowe szczepienia

HPV – samorządowe szczepienia fotolia.pl

HPV to inaczej wirus brodawczaka ludzkiego, czyli stan przed nowotworowy lub nowotwór szyjki macicy, którego rola w procesie powstawania tych dolegliwości jest niepodważalna. Obecnie w Polsce szczepionki przeciw HPV nie są powszechnie dostępne. Od dwóch lat objęte są 50-proc. refundacją, wiele samorządów finansuje też programy profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV).

W Mysłowicach w woj. śląskim rozpoczęła się właśnie kolejna edycja programu bezpłatnych szczepień przeciwko wirusowi. Skierowany jest do młodzieży z rocznika 2008. Obejmuje cykl spotkań edukacyjnych z rodzicami nastolatków w 11 szkołach i same szczepienia. Program przewiduje zaszczepienie 145 dziewczynek dwoma dawkami preparatu przeciw wirusowi. 

W Szczecinie już blisko 4 tysiące dziewczynek z całego województwa zachodniopomorskiego zaszczepiło się bezpłatnymi preparatami. Program skierowany jest do dziewczynek z roczników: 2008 lub 2009 i 2010. Do połowy przyszłego roku planuje się tam zaszczepić 5 427 dziewczyn.

W całej Polsce blisko 120 samorządów prowadzi programy profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego dla młodzieży.  

Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało powrót do swoich planów w zakresie profilaktyki onkologicznej. Narodowa Strategia Onkologiczna przewiduje refundację szczepionek przeciw HPV, od przyszłego roku.

Wt., 13 Wrz. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek