Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Prezes UOKiK kontroluje suplementy diety

Prezes UOKiK kontroluje suplementy diety fotolia.pl

Spółka Natural Pharmaceuticals w Warszawie otrzymała od prezesa UOKiK - Tomasza Chróstny - zarzuty naruszenia zbiorowych interesów konsumentów. Firma ta sprzedaje suplementy diety, które można zamówić przez internet, telefon lub wypełniając wydrukowany kupon zamówienia. Jednocześnie Prezes Urzędu wszczął postępowanie w sprawie nałożenia kary na osobę zarządzającą tą firmą, która mogła umyślnie doprowadzić do naruszenia praw konsumentów.

Jak czytamy na stronie UOKiK wątpliwości budzi:

  • Nietransparentne informowanie konsumentów o udziale w programie corocznych dostaw (subskrypcja)
  • Prezentowanie potwierdzenia złożenia zamówienia w sposób mogący wprowadzać w błąd.
  • Przekazywanie wprowadzających w błąd informacji, które mają uwiarygodnić zakup suplementów w oczach konsumentów.
  • Nieoznaczenie przycisku służącego do internetowego składania zamówienia sformułowaniem, że jest to zamówienie z obowiązkiem zapłaty. Zamiast tego pojawia się napis: „Zamawiam”, co może być niezgodne z ustawą o prawach konsumenta.
  • Wprowadzanie konsumentów w błąd w reklamie telewizyjnej, zgodnie z którą każde gospodarstwo domowe mogło zamówić darmowy zapas roczny witaminy D. W reklamie pojawiły się jednak dodatkowe warunki napisane małą czcionką – niezbędne było pokrycie kosztów wysyłki, czego konsumenci mogli nie odczytać.

W aktualnościach UOKiK czytamy, że postępowanie w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów może zakończyć się nałożeniem kary do 10 proc. obrotu przedsiębiorcy za każdą ze stwierdzonych praktyk. Równocześnie Prezes UOKiK wszczął postępowanie w sprawie nałożenia kary na osobę zarządzającą firmą Natural Pharmaceuticals. Zgodnie z prawem, jeśli umyślnie doprowadziła ona do naruszenia praw konsumentów, może jej grozić kara do 2 mln zł za każdą praktykę.

Źródło: UOKiK

Wt., 19 Kw. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła