Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Listopadowy Zespół Zdrowia KWRiST

Listopadowy Zespół Zdrowia KWRiST fotolia.pl

We wtorek 9 listopada, odbyło się posiedzenie Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej KWRiST.
Posiedzenie rozpoczęło się od omówienia spraw różnych. Pierwszą z nich było stanowisko Konwentu Wójtów Gmin Wiejskich w sprawie liczby pracowników socjalnych zatrudnionych w gminnych ośrodkach pomocy społecznej padła propozycja, aby w mniejszych gminach (3-5 tys. mieszkańców) zmniejszyć wymóg liczby zatrudnianych pracowników socjalnych – obecnie jest to 3 pracowników plus kierownik.

Następnie odbyła się szeroka debata na temat zwiększonej wyceny świadczeń. W debacie tej udział wzięli przedstawiciele środowiska samorządowego oraz Barnard Waśko zastępca Prezesa NFZ. Samorządowcy starali się przekazać, problemy z jakimi zmierzają się na co dzień tj. zbyt niskie wyceny świadczeń, permanentne niedofinansowanie oraz problemy związane z udzielaniem świadczeń zdrowotnych w czasie epidemii. Zostały poruszone również bieżące problemy tj. szczepienie przeciwko grypie i COVID-19 oraz kwestia zdarzenia, które w ostatnim czasie miało miejsce w Szpitalu Powiatowym w Pszczynie.

Omówiono projekt ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa, do projekt tego ZPP złożyło liczne uwagi. Główny zarzut przeciwko projektowi to brak rozwiązań, które zezwoliłyby gminą poniżej 10 tysięcy mieszkańców na rezygnacje z konieczności wprowadzenia systemu zgłoszeń wewnętrznych (dyrektywa na to zezwala a skoro tak to po co nakładać obowiązki na wszystkie gminy, co będzie bardzo kosztowne). Proponujemy także aby umożliwić gminom tworzenie wspólnych kanałów zgłoszeń oraz umożliwić pozostałym JST stworzenie wspólnego systemu zgłoszeń wewnętrznych dla ich jednostek organizacyjnych (szkoły, jednostki ochrony zdrowia itp.).

Projekt rozporządzenia w sprawie domów dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży otrzymał opinie pozytywną Zespołu.  Projekt rozporządzenia  Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami, który uwzględnia wyłącznie wprowadzenie stanowisk pracy dla techników sterylizacji medycznej i stanowisko pracownika ochrony oddziału psychiatrii sądowej projekt ten również otrzymał opinię pozytywną Zespołu.

Czw., 11 Lst. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek