Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zbyt długa kwarantanna

Zbyt długa kwarantanna fot.pixabay.com

Jednemu z obywateli przedłużono 10-dniowy okres izolacji w związku z potwierdzonym zakażeniem wirusem COVID-19. Powodem przedłużającej się kwarantanny był brak wyniku testu na Koronawirusa, a izolacja obywatela trwała aż 17 dni.

Przepisy przewidują, że zakończenie izolacji pacjenta bez objawów klinicznych następuje po 10 dniach od uzyskania pierwszego dodatniego wyniku testu.

Zgodnie z postanowieniami § 4 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z 25 lutego 2021 r. w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego, zakończenie izolacji pacjenta bez objawów klinicznych następuje po 10 dniach od uzyskania pierwszego dodatniego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 - chyba, że lekarz podstawowej opieki zdrowotnej przedłuży okres jej trwania.

Ten dziesięciodniowy termin już minął, a mimo to skarżący nadal przebywa w izolacji. Została przedłużona z uwagi na brak ujemnego wyniku testu w kierunku wirusa SARS-CoV-2.

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego o zbadanie sprawy i wyjaśnienie, czy rzeczywiście przyczyną, dla której okres izolacji przedłużono, jest brak ujemnego wyniku testu na obecność wirusa. Prosi także o podanie podstawy prawnej przedłużenia izolacji oraz podmiotu, który podjął taką decyzję.

Źródło: RPO

Pon., 6 Wrz. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek