Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wydatki na ochronę zdrowia Polaków w ogonie UE

Wydatki na ochronę zdrowia Polaków w ogonie UE fotolia.pl

Polska znajduje się w gronie państw ponoszących najmniej wydatków na system ochrony zdrowia spośród wszystkich członków Unii Europejskiej, a sytuacja wcale się nie poprawia – wynika z danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Według analityków instytutu Polska na sektor zdrowia przeznacza mniej pieniędzy niż wynikałoby z jej zamożności.

Rok 2020 to kolejny rok pandemii, więc wydatki na służbę zdrowia budzą szczególne emocje. Suma wydatków środków publicznych i prywatnych na zdrowie Polaków z roku na rok nominalnie rośnie, jednak w relacji do PKB wartość ta pozostaje w stagnacji od dekady (6,2-6,6%). Najnowszy raport PIE plasuje Polskę na peryferiach państw UE pod względem funduszy przeznaczanych na ochronę zdrowia.

W 2018 roku, zgodnie z najnowszymi dostępnymi danymi Światowej Organizacji Zdrowia, Polska na ochronę przeznaczyła 830 EUR per capita, z czego około 30% tej kwoty to wydatki prywatne (na leki, wizyty prywatne, dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne itp.). Kwota ta jest niemal sześciokrotnie niższa od liderów rankingu unijnego. Mniej niż Polska na ochronę zdrowia w przeliczeniu na jednego mieszkańca wydawały tylko dwa najmniej zamożne kraje UE: Bułgaria (585 EUR) i Rumunia (582 EUR).

W Polsce relacja sumy wydatków publicznych i prywatnych na ochronę zdrowia do PKB wynosiła w 2018 r. 6,3 proc, z czego około 1/3 to środki własne. W ocenie analityków uśredniony kraj UE o naszej zamożności powinien był w 2018 r. przeznaczać na ochronę zdrowia 6,8 proc. PKB - tyle, ile np. Chorwacja. Niższymi wartościami tego wskaźnika cechowały się jedynie Łotwa, Rumunia i Luksemburg-podaje PIE w ostatnim wydaniu "Tygodnika Gospodarczego".

Powyższe dane pokazują, że pod względem wydatków na ochronę zdrowia Polska znajduje się na ogonie Unii Europejskiej. Nie tylko okupujemy ostatnie pozycje pod względem wydatków per capita i udziału wydatków w PKB, ale też przeznaczamy na zdrowie mniej niż wynikałoby z naszej zamożności. Co więcej, od dekady wzrostu gospodarczego nie przekuwamy w zwiększone inwestycje w tej dziedzinie.

Więcej informacji tutaj.

Źródło danych: PIE

Wt., 25 Mj. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła