Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

MotoAmbulans na ulicach Torunia

MotoAmbulans na ulicach Torunia fotolia.pl

21 kwietnia b.r. prezydent Torunia Michał Zaleski przekazał kluczyki do motoambulansu dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego Sylwii Sobczak. Jest to pierwszy tego typu pojazd w Toruniu.

- Nie ma rzeczy ważniejszej niż zdrowie i życie ludzkie, dlatego każdy sposób na szybsze dotarcie do osoby potrzebującej pomocy przedmedycznej jest bezcenny. Dzięki pomysłowi Pana Michała Jarskiego, a następnie woli mieszkańców w głosowaniu, mogliśmy zakupić motoambulans dla Stacji Ratownictwa Medycznego w Toruniu. Bardzo się cieszę, że służby ratunkowe naszego miasta będą dysponowały takim pojazdem – mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.

Pojazd został zakupiony przez miasto z budżetu obywatelskiego Torunia na 2020 rok. Projekt "MotoAmbulans na ulicach Torunia" został zgłoszony w puli projektów ogólnomiejskich. W głosowaniu otrzymał 2381 głosów poparcia i został zakwalifikowany do realizacji.

- Bardzo się cieszymy, że mieszkańcy dostrzegli potrzebę zakupu takiego pojazdu dla Stacji Ratownictwa Medycznego. Od dawna marzyliśmy o motoambulansie, który mógłby nieść pomoc mieszkańcom Torunia oraz ofiarom wypadków na autostradzie – mówi dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. L. Rydygiera Sylwia Sobczak. - Do obsługi motoambulansu wykwalifikowanych zostało ośmiu ratowników. Korzystać z niego będą w sezonie, czyli od maja do października.

Motoambulans to motocykl marki BMW R 1250 GS Adventure, który został specjalnie przystosowany do warunków pracy w ratownictwie medycznym. Poza zmianą jego barwy z fabrycznie czarnej na żółtą, która jest przeznaczona dla karetek, i wyposażeniem w sygnały świetlno-dźwiękowe motocykl został także wyposażony w trzy kufry mogące pomieścić niezbędne wyposażenie ratujące ludzkie życie.

Motocykl wyposażono także w radiotelefon pozwalający łączyć się ze stacją Ratownictwa Medycznego oraz lokalizator z funkcją SOS, dzięki któremu w przypadku kolizji możliwe będzie zlokalizowanie motocykla i ratownika medycznego. Dodatkowym wyposażeniem jest nawigacja oraz rejestrator jazdy. Ponadto do motocykla zakupiono przenośny respirator, defibrylator, butlę z reduktorem do tlenu. Zespół Ratowników medycznych wyposażono także w 6 kompletów ubrań marki BMW: spodnie, kurtki, buty, rękawice oraz kaski wyposażone w systemem łączności.

Motoambulans dzięki niewielkim rozmiarom może przedostać się przez zakorkowane skrzyżowania i dotrzeć w trudno dostępne miejsca, np. zastawione pojazdami uliczki osiedlowe, znacznie skracając czas dojazdu do poszkodowanych, dla których liczą się przede wszystkim pierwsze minuty. To one nierzadko decydują o tym, czy dana osoba przeżyje lub powróci do pełni zdrowia. Pojazd ma też zalety ekonomiczne - jego eksploatacja jest znacznie tańsza niż zwykłych karetek.

- Motoambulans ma wiele zastosowań – przydaje się przede wszystkim przy zatorze ulicznym, ale także w dojeździe do trudno dostępnych miejsc, jakimi są parki czy lasy. Korzystać z niego będziemy także przy wypadkach masowych, gdzie każde ręce do pracy są potrzebne – dodaje Michał Nowak, ratownik medyczny Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego.

Podobne pojazdy funkcjonują na świecie od wielu lat. Ma je również coraz więcej miast w Polsce, m.in. Bydgoszcz i Włocławek.

Źródło: Pap mediaroom

Śr., 21 Kw. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Joanna Gryboś-Chechelska