Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Pilotażowy program Krajowej Sieci Kardiologicznej

Pilotażowy program Krajowej Sieci Kardiologicznej fotolia.pl

Choroby układu krążenia są najważniejszą przyczyną zgonów w krajach rozwiniętych. Spośród nich przyczyną największej liczby zgonów w Polsce, podobnie jak w całej Europie, jest choroba niedokrwienna serca.

Krajowa Sieć Kardiologiczna będzie funkcjonować najpierw jako pilotaż w województwie mazowieckim. Na początku będzie ona służyła do diagnozowania i leczenia: zaburzeń rytmu serca, zastawek, niewydolności, a także nadciśnienia tętniczego opornego i wtórnego.

Pandemia COVID-19 przyczyniła się do dużej liczby zakażeń i zgonów Polaków, ale również w wielu przypadkach uniemożliwiła im korzystanie z potrzebnych zabiegów w zakresie m.in. kardiologii.

Krajowa Sieć Kardiologiczna przyspieszy diagnostykę i leczenie chorób układu krążenia. Zajmie się przede wszystkim czterema grupami istotnych schorzeń:

  • nadciśnieniem tętniczym opornym i wtórnym;
  • niewydolnością serca;
  • zaburzeniami rytmu i przewodzenia;
  • wadami serca zastawkowymi.

Powstanie Krajowej Sieci Kardiologicznej to także wiele korzyści dla pacjentów. Będą oni mieli m.in. dostęp do szybkiej ścieżki diagnostycznej, w której zostanie skrócony czas oczekiwania na poradę. Będą mogli również korzystać z doświadczenia i sprzętu ośrodków konsultacyjnych, a także zostać przyjęci do ośrodka, który jest najlepiej dopasowany do ich stanu zdrowia.

Spośród chorób układu krążenia przyczyną największej liczby zgonów w Polsce, podobnie jak w całej Europie, jest choroba niedokrwienna serca. Zawał serca jest najważniejszą i najgroźniejszą manifestacją tej choroby.

Z uwagi na dużą śmiertelność poszpitalną wśród osób z zawałem serca w Polsce w 2017 r., wdrożono w całym kraju system koordynowanej opieki po zawale serca – KOS-Zawał.

KOS-Zawał składa się z czterech modułów:

  • Hospitalizacja pacjenta – obejmuje diagnostykę i leczenie zachowawcze.
  • Rehabilitacja kardiologiczna (w tym rehabilitacja stacjonarna, ambulatoryjna i telerehabilitacja).
  • Elektoterpia
  • Specjalistyczna opieka kardiologiczna trwająca 12 miesięcy od wystąpienia zawału serca.

Realizacja KOS-Zawał rozpoczęła się w części ośrodków od 1 października 2017, w kolejnych miesiącach dołączały nowe szpitale. Obecnie KOS-Zawał jest wdrożony w 74 szpitalach (52% szpitali, w których leczeni są pacjenci z zawałem serca).

Od 1 października 2017 r. do 31 grudnia 2018 r. hospitalizowanych było 10 404 pacjentów, którzy objęci zostali opieką w ramach programu KOS-Zawał. Jednoroczna śmiertelność z wszystkich przyczyn wśród osób objętych opieką w ramach KOS-Zawał wyniosła 4,4%, a wśród pacjentów nieobjętych programem 9,5%. Udział w programie KOS-Zawał jest związany ze zmniejszeniem ryzyka zgonu zarówno wśród mężczyzn (o 36%), jak i kobiet (o 26%) oraz we wszystkich grupach wiekowych.

Źródło: KPRM

Wt., 9 Lt. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska