Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Darmowe przejazdy koleją dla Honorowych Dawców Krwi? ZPP wydał opinię w tej sprawie

Darmowe przejazdy koleją dla Honorowych Dawców Krwi? ZPP wydał opinię w tej sprawie fotolia.pl

Związek Powiatów Polskich ustosunkował się do petycji dotyczącej inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany ustawy z dnia 20 czerwca 1992 r. Chodzi o umieszczenie Honorowych Dawców Krwi w katalogu osób uprawnionych do 100-procentowej ulgi na przejazdy w transporcie publicznym kolejowym. ZPP w pełni zaaprobował powyższą petycję.

Oddawanie krwi przez dawców jest obecnie jedyną metodą jej pozyskania. Stąd niezwykle ważne są wszelkie działania, które zachęcałyby potencjalnych dawców do jej oddawania. Dla wielu pacjentów to właśnie transfuzja krwi jest jedynym sposobem na dojście do zdrowia. Również niebagatelny wpływ na leczenie chorych na COVID-19 ma osocze będące jednym ze składników krwi ozdrowieńców.

„Z uwagi na niemożliwość wyprodukowania krwi jej wartość jest bezcenna. Nie da się jej wartości, z ekonomicznego punktu widzenia przeliczyć na pieniądze. Dawstwo krwi jest czynem bezinteresownym, z którego honorowi dawcy krwi, praktycznie nie otrzymują żadnych wymiernych korzyści materialnych” – czytamy w piśmie przesłanym przez Prezesa Zarządu Związku Powiatów Polskich.

Z tego powodu, propozycja bezpłatnych przejazdów koleją dla Honorowych Dawców Krwi może stanowić dodatkową zachętę do tego pięknego gestu.

Śr., 16 Gr. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska