Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Rodzaje transportu sanitarnego

Rodzaje transportu sanitarnego fotolia.pl

Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował krótki przewodnik po rodzajach transportu sanitarnego, szczególnie potrzebny podczas trwającej epidemii. Podejmując decyzję dotyczącą rodzaju transportu, należy pamiętać o pacjentach wymagających transportu, zarówno ze wskazań niezwiązanych z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 jak i wykazujących objawy choroby COVID-19. 

Świadczeniodawcy zarówno udzielający świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna (POZ) jak i udzielający świadczeń w rodzaju leczenie szpitalne, mają obowiązek zapewnienia świadczeniobiorcom transportu sanitarnego, w tym lotniczego, do najbliższego podmiotu leczniczego udzielającego świadczeń we właściwym zakresie, i z powrotem, w przypadkach: konieczności podjęcia natychmiastowego leczenia w podmiocie leczniczym oraz wynikających z potrzeby zachowania ciągłości leczenia.

Zespoły transportowe COVID-19 są przeznaczone do transportu osoby, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2, która powinna być hospitalizowana w podmiocie leczniczym, na który został nałożony obowiązek realizacji świadczeń opieki zdrowotnej w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, bądź też została skierowana do izolacji domowej lub izolatorium.

W przypadku konieczności transportu pacjenta zakażonego wirusem SARS-CoV-2, spełniającego kryteria kwalifikacji do transportu realizowanego przez zespół transportu medycznego, transport pomiędzy szpitalami włączonymi do systemu zabezpieczenia COVID-19 powinien być zrealizowany przez zespół transportu medycznego.

W przypadku konieczności przetransportowania pacjenta podejrzanego o zakażenie wirusem SARS-CoV-2, w zależności od miejsca jego pobytu oraz celu transportu, powinien on zostać zrealizowany przy wykorzystaniu:

  • Transportu w POZ w przypadku transportu z miejsca pobytu lub zamieszkania pacjenta do szpitala.
  • Transportu sanitarnego w leczeniu szpitalnym w przypadku transportu ze szpitala do miejsca zamieszkania lub pobytu pacjenta oraz ze szpitala do szpitala (z wyłączeniem wskazań dla ZTM).
  • Zespołu transportu medycznego (ZTM) w przypadku transportu ze szpitala do szpitala.

Pacjenci wymagający transportu, a niezakażeni wirusem SARS-CoV-2, transportowani są na dotychczasowych zasadach, z zachowaniem środków ostrożności i poszanowaniem zasad bezpieczeństwa.

Źródło: NFZ

Czw., 12 Lst. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek