Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Strona samorządowa KWRiST o problemach w ochronie zdrowia

Strona samorządowa KWRiST o problemach w ochronie zdrowia fot. pixabay.com

W ostatni piątek organizacje tworzące stronę samorządową Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego zwołały specjalną telekonferencję poświęconą problemom w ochronie zdrowia.

Tematem, który zdominował dyskusję była sytuacja szpitali samorządowych i zadania samorządów w czasie epidemii. W czasie dyskusji wskazywano, że w wielu województwach brakuje jakiejkolwiek współpracy operacyjnej na linii służby wojewody – samorząd. Skutkiem czego wojewodowie wydają decyzje i polecenia często niewykonalne albo takie, które w przypadku ich wykonania zabezpieczą pacjentów covidowych ale spowodują istotne ograniczenie w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej w stanach zagrażających zdrowi i życie pacjentów z innymi problemami zdrowotnymi. Zwracano też uwagę na brak strategii zarówno na poziomie krajowym jak i wojewódzkim i podejmowaniu decyzji „tu i teraz” bez jakichkolwiek konsultacji z samorządami. Dotyczyło to w szczególności organizacji ochrony zdrowia ale również edukacji.

Inne kwestie jakie poruszono to plan finansowy NFZ na 2021 r. przymiarka do sieci szpitali, sytuacja szpitali covidowych po zakończeniu epidemii, zmiana art. 59 ustawy o działalności leczniczej w zakresie dostosowania brzmienia przepisu do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2019 r., finansowanie programów polityki zdrowotnej a także wyceny świadczeń gwarantowanych w zakresie psychiatrii. Ustalono, że takie spotkania będą odbywały się cyklicznie a w sprawach poruszanych tematów będą kierowane wspólne wystąpienia do właściwych organów administracji publicznej.

Pt., 30 Prn. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel