Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

W Polsce, co 8 minut ktoś doznaje udaru mózgu...

W Polsce, co 8 minut ktoś doznaje udaru mózgu... fotolia.pl

29 października po raz kolejny obchodzony jest Światowy Dzień Udaru Mózgu ustanowiony przez Światową Organizację Udaru Mózgu (World Stroke Organization WSO).

Każdego roku, na całym świecie, 29 października jest dniem, w którym specjaliści z dziedziny neurologii, rehabilitacji i innych środowisk medycznych spotykają się i nagłaśniają problem udaru podczas happeningów, zjazdów, sympozjów i innych środków przekazu.

Światowy Dzień Udaru Mózgu został powołany w celu uświadomienia społeczeństwu, lokalnym władzom, rządom, że udar mózgu jest częstą i groźną chorobą. Jest trzecią co do częstości przyczyną śmierci oraz główną przyczyną trwałego kalectwa wśród osób dorosłych.

Współczynniki zapadalności na udar mózgu w naszym kraju wynoszą: 177,3/100 000 mężczyzn i 125/100 000 kobiet. Oznacza to, że zapadalność na udar mózgu w Polsce kształtuje się i utrzymuje na średnim poziomie europejskim.

Znacznie gorzej przedstawia się problem umieralności chorych z udarem mózgu. Wynosi ona 106,4/100 00 mężczyzn i 78,7/100 000 kobiet i jest jedną z wyższych w Europie. Śmiertelność w Europie Zachodniej kształtuje się od 18 do 25%, a w Polsce wynosi około 32%.

Niekorzystny jest również współczynnik niepełnosprawności chorych, którzy przeżyli udar mózgu. W krajach wysoko rozwiniętych około 50% chorych pozostaje niepełnosprawnymi, w Polsce współczynnik ten wynosi ok. 70%.

Z powodu dużej umieralności, a także wysokiego współczynnika niepełnosprawności problem leczenia i profilaktyki udaru mózgu jest szczególnie istotny. W Polsce ponad 60 tys. osób rocznie doznaje udaru mózgu czyli średnio 1 osoba co 8 minut.

Pogłębienie w społeczeństwie wiedzy o udarze mózgu jest ważne, gdyż mamy wpływ na wiele czynników wywołujących udar mózgu i przez to możemy ograniczyć  jego występowanie. Większa znajomość objawów udaru mózgu, może znacznie skrócić czas dotarcia pacjenta do szpitala – im szybciej, tym lepiej dla chorego. Sytuację poprawiło już powstawanie sieci Oddziałów Udarowych w Polsce, które zapewniają chorym lepszą diagnostykę oraz nowoczesne metody leczenia.

Pamiętajmy, zdecydowanej większości udarów można uniknąć, dbajmy więc o siebie i najbliższych.

Źródło: kalbi.pl

Czw., 22 Prn. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa