Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Współpraca samorządów w ochronie zdrowia – dobre praktyki

Współpraca samorządów w ochronie zdrowia – dobre praktyki fotolia.pl

W Finlandii władze lokalne mogą organizować świadczenie usług na wiele różnych sposobów. Z uwagi na kosztochłonność niektórych z zadań zleconych współpraca organizacyjna i finansowa jest najlepszym rozwiązaniem.

W Finlandii istnieje 184 wspólnych gminnych przedsięwzięć, które są tworzone przez dla lub więcej samorządów. Tworzenie wspólnych organów i zlecanie im realizacji zadań ma charakter stały.

Przykładami wspólnych inicjatyw jest powoływanie wspólnych organów, którym powierzone zostają zadania z zakresu prowadzenia podmiotów leczniczych, pielęgnacji i opieki nad osobami starszymi czy profilaktyki zdrowotnej i edukacji.

3/4 wszystkich wydatków samorządów w Finlandii przeznaczanych jest na zdrowie za pośrednictwem wspólnie zarządzanych podmiotów.
Powołując wspólne podmioty gminy określają zasady reprezentacji we władzach podmiotu. Także partnerzy prywatni mogą uczestniczyć we wspólnych przedsięwzięciach gmin w obszarze zdrowia. Zasady funkcjonowania takich spółek określa wielkość akcjonariatu publicznego i albo traktowane są jako spółki komunalne, albo jako spółki prawa handlowego.

Samorządy lokalne w Finlandii posiadają także możliwość zakupu usług od innego samorządu, gminnego podmiotu lub firmy prywatnej na podstawie przetargu.

W przypadku niektórych zadań własnych samorządów lokalnych, które zostały przekazane do spółki lub fundacji, władze lokalne muszą informować swoich mieszkańców na bieżąco sytuacji spółki i podejmowanych w niej działaniach.

W 2007 roku w Danii przeprowadzono gruntowną reformę zarówno w zakresie administracji jak i zdrowia. Nowymi ustawami wprowadzono obowiązek koordynacji leczenia pacjentów przez samorządy terytorialne. Zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy samorząd terytorialny zobowiązany jest do podpisania umowy współpracy z najbliższymi szpitalami, sąsiednimi samorządami oraz regionem, która określa zasady opieki zdrowotnej nad mieszkańcem samorządu oraz zasady kierowania pacjenta do dalszego leczenia i późniejszej opieki nad pacjentem. Dzięki wprowadzonym zmianom możliwe było w Danii wprowadzenie systemu opieki koordynowanej, który uważany jest za najbardziej efektywny system opieki zdrowotnej. System koordynowanej opieki medycznej wspiera w Danii rozbudowany system informatyczny przepływu danych.

Źródło: Podręcznik Współpraca jednostek samorządu terytorialnego w obszarze zdrowia opracowany w ramach projektu realizowanego przez ZPP pt. Kompetentny urząd, zadowoleni mieszkańcy – integracja działań JST dla poprawienia dostępności, jakości i efektywności świadczenia lokalnych usług publicznych współfinasowanego z Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna

Sob., 17 Prn. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna