Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Akredytacje w ochronie zdrowia

Akredytacje w ochronie zdrowia fotolia.pl

Kwestię jakości w opiece zdrowotnej regulują przepisy ustawy o akredytacji w ochronie zdrowia, która weszła w życie 5 czerwca 2009 r. Określa ona zasady i tryb udzielania akredytacji, która ma potwierdzić, czy  podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych spełnia standardy dotyczące właściwego udzielania opieki zdrowotnej oraz funkcjonowania tego podmiotu.

Przegląd akredytacyjny dotyczy jednostki jako całości – ocenie podlega pełne spektrum jej działalności. W przypadku szpitala weryfikowane są zarówno aspekty kliniczne jego działania, jak również zarządzanie i administracja. W Polsce standardy akredytacyjne są dobrowolne. Podmiot udzielający świadczeń sam decyduje o tym, czy spełni wymagania akredytacyjne. Minister zdrowia udziela akredytacji na 3 lata, na podstawie rekomendacji Rady Akredytacyjnej.

Standardy opracowuje Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia (ośrodek akredytacyjny). Opracowany dokument zatwierdza minister zdrowia i wydaje formie Dotychczas opracowano standardy akredytacyjne w zakresie działalności szpitala i podstawowej opieki zdrowotnej. Obecnie trwają prace nad standardami akredytacyjnymi dla leczenia uzależnień i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia działa na podstawie statutu określonego zarządzeniem Ministra Zdrowia z dnia z dnia 2 lipca 2010 r. w sprawie Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia (Dz.Urz.MZ. z 2010 r., Nr 9, poz. 59, z późn. zm.). Centrum jest jednostką podległą ministrowi zdrowia. Zajmuje się monitorowaniem jakości świadczeń zdrowotnych, działa w formie państwowej jednostki budżetowej.

Źródło: MZ

Czw., 16 Prn. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka