Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

MEW@ - Morze cyfrowych Kompetencji. Dobra praktyka

MEW@ - Morze cyfrowych Kompetencji. Dobra praktyka fotolia.pl

21 lutego 2012 roku w Międzynarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach odbyła się konferencja prasowa projektu „MEW@ - Morze Cyfrowych Kompetencji", realizowanego w partnerstwie trzech gmin zachodniopomorskich: Nowe Warpno (lider), Gryfice oraz Międzyzdroje oraz Stowarzyszenia „Miasta w Internecie".

Dzięki realizacji projektu 90 rodzin, które zostaną objęte wsparciem (po 30 z każdej z trzech gmin) otrzymają nie tylko sprzęt komputerowy wraz z niezbędnym oprogramowaniem i dostępem do Internetu, ale przed wszystkim zdobędą nowe umiejętności i kompetencje cyfrowe, pozwalające na wzmocnienie ich pozycji i konkurencyjności na rynku pracy.

Pomoc wykluczonym

Sytuacja materialna rodzin wybranych do projektu przez Ośrodki Pomocy Społecznej nie pozwala na realizację wielu zamierzeń życiowych, utrudnia rozwój własnych zainteresowań i start zawodowy. Nie pozwala również na zakup komputera i opłacanie dostępu do Internetu.

Osoby te mogą jednak zabezpieczyć się przed wykluczeniem, jeśli otrzymają odpowiednią pomoc. Jedną z takich form pomocy jest zapewnienie im komputera z dostępem do Internetu, który pozwoli im na rozwinięcie kontaktów społecznych, kwalifikacji i zainteresowań oraz polepszenie sytuacji materialnej – powiedział na otwarciu konferencji prasowej Leszek Tomasz Dorosz, Burmistrz Międzyzdrojów.

Anna Tyrała ze Stowarzyszenia zwróciła na kluczowy aspekt wszelkich działań zorientowanych na walkę z wykluczeniem cyfrowym i społecznym – edukację.

- Bez odpowiednio profilowanych programowo działań wprowadzających ludzi w cyfrowym świat i szkoleń samo przekazanie sprzętu nie wystarczy, by mogli świadomie korzystać z Internetu i nowoczesnych mediów. Chcemy tym ludziom dać szansę przynajmniej zapoznania się w nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi, ale przede wszystkich chcemy im pomóc przełamać barierę mentalną, która nie pozwala im „przekonać się" do korzystania z komputera i Internetu – powiedziała Anna Tyrała.

Skorzystają całe społeczności

W ramach projektu powstaną „świetlice internetowe" w Nowym Warpnie (Miejski Ośrodek Kultury, Klub Seniora), w Warnołęce i Brzózkach (świetlice sołeckie), Międzyzdrojach (Międzynarodowy Dom Kultury), Wapnicy (Szkoła Podstawowa nr 2), Gryficach, Świeszewie, Rzęskowej i Przybiernówku (świetlice wiejskie). Łącznie, do tych placówek trafią 64 zestawy komputerowe. W świetlicach prowadzone będą, przy wykorzystaniu zakupionego sprzętu, szkolenia. - Komputery trafiły już do uczestników projektu, zapewniony został również dostęp do Internetu, teraz czekamy na organizację szkoleń i działań, które pokażą uczestnikom jak skutecznie wykorzystywać w życiu codziennym Internet oraz wskażą praktyczne korzyści wynikające z posiadania kompetencji cyfrowych. Skorzystają na tym całe społeczności lokalne – przekonywał Andrzej Szczygieł, burmistrz Gryfic.


Projekt MEW@ – Morze Cyfrowych Kompetencji jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka w ramach działania 8.3 - Przeciwdziałanie Wykluczeniu Cyfrowemu – e-Inclusion, Społeczeństwo Informacyjne - Zwiększenie Innowacyjności Gospodarki.

Realizacja projektu zakończy się w kwietniu 2013 roku, ale Beneficjenci Końcowi z otrzymanych komputerów będą mogli korzystać pięć lat dłużej – do 30 kwietnia 2018 r.

Źródło: miastawinternecie.pl

Pt., 2 Mrz. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka