Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Program Aktywny Rodzic przyjęty przez Senat bez poprawek

Program Aktywny Rodzic przyjęty przez Senat bez poprawek fotolia.pl

23 maja br. Senat przyjął bez poprawek ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz wychowywaniu dziecka. Ustawa czeka teraz na podpis prezydenta.

Senatorowie przyjęli projekt ustawy bez wprowadzania poprawek. Aktywny Rodzic wprowadza trzy nowe świadczenia dla rodzin z dziećmi do lat 3:

  • dofinansowanie opieki niani, dziadka, babci, sąsiadki etc. (1500 zł, w przypadku podjęcia aktywności zawodowej rodzica, 1900 zł w przypadku dziecka z niepełnosprawnością)
  • dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku (1500 zł, ale nie więcej niż wysokość opłaty za pobyt dziecka w placówce)
  • dofinansowanie opieki rodzicielskiej w domu (500 zł, już od pierwszego dziecka - a nie dopiero od drugiego jak do tej pory w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego)

Wybór formy świadczenia będzie zależał od rodzica, będzie możliwa także wielokrotna zmiana decyzji w trakcie trwania programu – tzn. rezygnacja z jednej formy wsparcia i przejście na drugą. Ważne jest jednak, że na to samo dziecko za dany miesiąc może być wypłacone tylko jedno świadczenie.

Zgodnie z ustawą rodzice będą mogli skorzystać z nowych rozwiązań od 1 października 2024 r. Świadczenie wypłaci Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Źródło: MRPiPS

Czw., 23 Mj. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska