Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

W Polsce i UE nadal pracuje mało osób z niepełnosprawnościami

W Polsce i UE nadal pracuje mało osób z niepełnosprawnościami fotolia.pl

Wskaźnik zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami w Polsce jest o 31 pkt. proc. mniejszy niż dla osób pełnosprawnych. Według danych Eurostatu, w Polsce wskaźnik zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami wynosi 43 proc., a w Unii Europejskiej – 55 proc. W Polsce różnica pomiędzy wskaźnikiem zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami a osobami pełnosprawnymi jest jedną z najwyższych w całej UE.

Wskaźnik ogólnego zatrudnienia w Polsce i w UE dynamicznie rósł w ostatniej dekadzie, jednak nie przełożyło się to na wzrost zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami. Całkowite zatrudnienie w Polsce jest aktualnie najwyższe w historii – pod koniec 2023 r. w Polsce pracowało ponad 17 mln osób, a wskaźnik zatrudnienia wzrósł z 63 proc. w 2014 r. do 76 proc. w 2022 r. Z kolei w Unii Europejskiej wskaźnik zatrudnienia wzrósł w analogicznym okresie z 66,8 proc. do 74,6 proc. Mimo znaczących wzrostów wskaźników zatrudnienia, luka pomiędzy osobami niepełnosprawnymi i pełnosprawnymi utrzymuje się na wysokim poziomie. W badanym okresie luka ta zmniejszyła się w UE zaledwie o 1,3 pkt. proc. (z 22,7 pkt. proc. do 21,4 pkt. proc.), a w Polsce – o 1,8 pkt. proc. (z 33,1 pkt. proc. do 31,3 pkt. proc.)

Jak czytamy w raporcie PIE - na koniec czerwca 2023 r. w Polsce pracowało 477 tys. osób z niepełnosprawnościami, a ich udział w ogólnej liczbie pracujących wyniósł 3,2 proc. Według różnych szacunków, w Polsce jest od 3 mln do 4,5 mln osób z niepełnosprawnościami, jednak większość z nich jest już w wieku poprodukcyjnym. W sektorze publicznym pracowało 22 proc. wszystkich osób z niepełnosprawnościami, a w podziale na sekcje PKD najwięcej zatrudnionych było w administracji (23 proc.) i w przetwórstwie przemysłowym (20 proc.). Zdecydowana większość (78 proc.) zatrudnionych osób z niepełnosprawnościami pracuje w sektorze prywatnym – w 7 na 19 sekcji PKD wśród pracujących niepełnosprawnych ponad 90 proc. była związana z sektorem prywatnym.

Eksperci zwracają uwagę, że głównymi powodami niskiej aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami w Polsce są bariery zdrowotne, niższe wykształcenie oraz bariery architektoniczne i transportowe. Jak wynika z kontroli NIK, w 21 Powiatowych Urzędach Pracy prawie 25 proc. bezrobotnych osób z niepełnosprawnościami nie miało odpowiednich kwalifikacji, a wyższe wykształcenie uzyskało tylko 8 proc. Problemem jest też częsty brak infrastruktury architektonicznej dostosowanej do osób z niepełnosprawnościami.

Źródło: PIE

Pt., 8 Mrz. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła