Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Warsztaty terapii zajęciowej – wzrost finansowania

Warsztaty terapii zajęciowej – wzrost finansowania fotolia.pl

Uwaga powiaty na terenie, których działają warsztaty terapii zajęciowej. Od 2024 r. zwiększą się wydatki powiatów związane z udziałem w finansowaniu tych instytucji.

W przyszłym tygodniu projektem rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie algorytmu przekazywania środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zajmie się Zespół ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Zgodnie z projektem nastąpi podnoszenie wysokości dofinansowania w WTZ w 2024 r. i latach następnych z kwoty 31 296 zł do kwoty 33 696 zł. Maksymalne dofinansowanie ze środków PFRON kosztów działalności, w tym wynikających ze zwiększonej liczby uczestników WTZ, wynosi 90% tych kosztów. Natomiast koszty działalności WTZ są finansowane ze środków samorządu powiatowego w wysokości co najmniej 10% tych kosztów.

W Ocenie Skutków Regulacji do projektu oszacowano, że wprowadzenie zmian łącznie będzie się wiązać ze zwiększeniem wydatków powiatów przeszło 7,79 mln zł w 2024 r. (w stosunku do sytuacji, w której do zwiększenia by nie doszło). Nie pokazuje to jednak rzeczywistego obrazu sytuacji. W ciągu ostatniego roku kwota dofinansowania dla WTZ na 2024 i lata następne była już poodnoszona 2-krotnie:

  • rozporządzeniem z dnia 10 października 2022 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie algorytmu przekazywania środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych samorządom wojewódzkim i powiatowym, w którym kwotę dofinansowania podniesiono z 24 096 zł (ta kwota została wprowadzona nowelizacją z dnia 30 grudnia 2021 1 stycznia 2022 r.) do 29 496 zł;
  • oraz z dnia 22 maja 2023 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie algorytmu przekazywania środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych samorządom wojewódzkim i powiatowym do kwoty 31 296 zł.

W nowelizacji rozporządzenia z 30 grudnia 2021 r. wskazywano, że po zwiększeniu wysokości dofinansowania, wydatki powiatów na współfinansowanie warsztatów terapii zajęciowej wzrosną w 2024 r. do 78 560 013,9 zł. W projekcie obecnie procedowanego rozporządzenia w symulacji wskazuje się kwotę 109 294 848 zł, zatem realny wzrost wydatków (biorąc pod uwagę dwie ostatnie nowelizacje) wyniesie blisko 31 mln zł.

Mamy zatem do czynienia ze wzrostem na poziomie o 40% na przestrzeni dwóch lat. Dofinansowanie WTZ nie jest oczywiście najbardziej kosztochłonnym zadaniem realizowanym przez powiaty, ale potrzeby wydatkowe rosną niemal wszędzie. Z drugiej strony powiaty nie mogą liczyć na wzrost dochodów własnych na finansowanie zadań bieżących chociaż na zbliżonym poziomie.  

Projekt rozporządzenia dostępny jest tutaj 

Pt., 10 Lst. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel