Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Turnusy dokształcania dla młodocianych w BCU

Turnusy dokształcania dla młodocianych w BCU fotolia.pl

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowało nowelizację w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania, która umożliwi prowadzenie turnusów dokształcania teoretycznego młodocianych pracowników w branżowych centrach umiejętności.

Konieczność nowelizacji rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania wynika ze zmian wprowadzonych w ustawie Prawo oświatowe, na mocy ustawy z dnia 30 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy – Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw.

Nowelizacja przedmiotowego rozporządzenia ma na celu uzupełnienie przepisów rozporządzenia o wprowadzony do systemu oświaty nowy rodzaj placówki, tj. branżowe centrum umiejętności, do którego pracodawca będzie mógł kierować młodocianych zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego. Jednym z zadań BCU jest realizacja turnusów dokształcania teoretycznego młodocianych pracowników (art. 117 ust. 2c pkt 3 ustawy – Prawo oświatowe), które jako wyspecjalizowane w danej dziedzinie jednostki systemu oświaty uzupełnią liczbę podmiotów uprawnionych do prowadzenia turnusów dokształcania teoretycznego młodocianych pracowników szczególnie w zawodach niszowych, w których występują problemy związane z miejscem organizacji i realizacji turnusu. Powyższe działania zwiększą dostęp młodocianym realizującym u pracodawców przygotowanie zawodowe w formie nauki zawodu do miejsc realizacji dokształcania teoretycznego w formie turnusu dokształcania teoretycznego młodocianych pracowników.

Źródło: RCL

Pt., 27 Prn. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Tomasz Smaś