Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Powstaną nowe Centra opiekuńczo-mieszkalne

Powstaną nowe Centra opiekuńczo-mieszkalne fotolia.pl

W przyszłym roku środki z Funduszu Solidarnościowego, przeznaczone na finansowanie realizowanych przez MRiPS programów skierowanych do osób z niepełnoprawnościami, wzrosną o pół miliarda złotych i wyniosą łącznie blisko 1,5 mld zł – poinformował podczas briefingu prasowego wiceminister Paweł Wdówik.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zatwierdziło również listę 23 nowych Centrów opiekuńczo-mieszkalnych, które powstaną w całej Polsce (lista placówek w załączniku poniżej). COM-y to nowa jakość w życiu osób z niepełnosprawnościami, odpowiadają one bowiem najlepiej na realizację polityki deinstytucjonalizacji. Są niewielkimi placówkami, dla kilku bądź kilkunastu osób, oferującymi, w zależności od potrzeb, opiekę dzienną lub całodobową, w warunkach najbardziej zbliżonych do domowych. 33 COM-y już funkcjonują, a ma ich być 121.
Finansowanie COM-ów z Funduszu Solidarnościowego zostało zwiększone ze 150 mln zł do 215 mln zł, czyli o 65 mln zł.

Opieka wytchnieniowa
To wsparcie dla opiekunów, najczęściej członków najbliższej rodziny, którzy poświęcają cały swój czas osobom, wymagającym całodobowej opieki. Dzięki temu programowi będą mogli zapewnić opiekę w warunkach domowych, lub przez nich wskazanych, przez 14 dni lub 250 godzin w roku. Ten czas przeznaczą na odpoczynek lub załatwianie własnych niezbędnych spraw.
Finansowanie programu opieka wytchnieniowa dla jednostek samorządu terytorialnego wzrosło ze 150 mln zł na 190 mln zł, a dla organizacji pozarządowych z 55 mln zł na 75 mln zł.

- Widzimy również duże zapotrzebowanie na program asystencji osobistej, dlatego zwiększyliśmy dofinansowanie na ten cel dla samorządów o 255 mln zł, a dla organizacji pozarządowych o 120 mln zł - podkreślił wiceminister.

NGO-sy dostaną w ramach tego programu 225 mln zł, zaś samorządy otrzymają 760 mln zł.

Źródło: MRiPS

Pt., 13 Prn. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Joanna Gryboś-Chechelska