Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Większość osób niepełnosprawnych w Polsce to mężczyźni!

Większość osób niepełnosprawnych w Polsce to mężczyźni! fotolia.pl

Z danych GUS wynika, że w grudniu 2021 r. w Polsce było 2,3 mln osób pobierających świadczenia emerytalno-rentowe i/lub ubezpieczonych przez płatników składek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, które posiadały orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (wydane przez zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności) lub orzeczenie o stopniu niezdolności do pracy (wydane przez ZUS).

51,7% osób posiadających orzeczenie o stopniu niepełnosprawności lub stopniu niezdolności do pracy to mężczyźni. Biorąc pod uwagę wiek w analizowanej zbiorowości, najczęściej występowali mężczyźni w wieku 64 lata (51,0 tys.). Ponad 50,4 tys. mężczyzn było w wieku 63 lata. Najwięcej kobiet z orzeczeniem było w wieku 72 lata (31,5 tys.). Ponad 30 tys. kobiet miało 71 lat (30,5 tys.). Mediana wieku mężczyzn z orzeczeniem wynosiła 62 lata, a mediana wieku kobiet – 63 lata.

Osoby posiadające orzeczenie o stopniu niepełnosprawności lub stopniu niezdolności do pracy według płci i grup wieku w dniu 31 grudnia 2021 r.



W raporcie czytamy, że najwięcej mężczyzn i kobiet z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności lub stopniu niezdolności do pracy deklarowało zameldowanie w województwie śląskim (odpowiednio 141,6 tys. i 123,5 tys.). Połowa badanej zbiorowości wskazała województwa: dolnośląskie, małopolskie, mazowieckie, podkarpackie, śląskie i wielkopolskie. Najmniej osób w badanej zbiorowości podało województwo opolskie (20,7 tys. kobiet i 24,1 tys. mężczyzn).

Najwyższa wartość wskaźnika liczby osób z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności lub stopniu niezdolności do pracy na 10 tys. ludności wystąpiła w województwie lubuskim (860). Wskaźnik przekroczył 700 osób w województwach: świętokrzyskim (737), podkarpackim (714) i kujawsko-pomorskim (710). Z kolei najmniej osób w badanej zbiorowości osób z orzeczeniem na 10 tys. ludności deklarowało województwo mazowieckie (453). Ponadto wartość wskaźnika była mniejsza od 500 osób w województwie opolskim (472).

Osoby posiadające orzeczenie o stopniu niepełnosprawności lub stopniu niezdolności do pracy na 10 tys. ludności według województw (stan w dniu 31 grudnia 2021 r.)


Źródło: GUS

Pon., 12 Gr. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła