Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kampania RPO "Mówię nie przemocy"

Kampania RPO fotolia.pl

25 listopada rozpoczęła się kampania 16 dni akcji przeciw przemocy ze względu na płeć. Ta ogólnoświatowa kampania trwa od 25 listopada, Międzynarodowego Dnia Przeciw Przemocy Wobec Kobiet do 10 grudnia, Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka. W ten sposób RPO symbolicznie pokazuje, że przemoc wobec kobiet jest pogwałceniem praw człowieka. Wszelkie formy przemocy stanowią jeden z najpoważniejszych przejawów naruszeń podstawowych praw i wolności człowieka. Dlatego Rzecznik Praw Obywatelskich za kwestię priorytetową uznaje skuteczną ochronę praw osób doświadczających jakiejkolwiek przemocy.

Według dostępnych danych statystycznych zdecydowaną większość osób dotkniętych przemocą w rodzinie stanowiły kobiety (w 2021 r.,100 417 w porównaniu do 23 832 mężczyzn i 43 809 dzieci). Z kolei wśród zatrzymanych przez jednostki policji domniemanych sprawców przemocy w rodzinie zdecydowaną większość stanowili mężczyźni (17 451 w porównaniu do 746 kobiet). Jeśli zaś chodzi o przestępstwo zgwałcenia, to według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2021 r. 86 mężczyzn i 1066 kobiet padło ofiarą tego przestępstwa.

Na gruncie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka przemoc wobec kobiet stanowi naruszenie prawa do życia (art. 2), wolności od tortur i nieludzkiego i poniżającego traktowania (art. 3), prawa do wolności i bezpieczeństwa (art. 5) oraz prawa do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego (art. 8). Przemoc wobec kobiet jest pogwałceniem praw człowieka także na gruncie Konwencji w sprawie likwidacji wszelkich form dyskryminacji kobiet konwencji (CEDAW) przyjętej przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych 18 grudnia 1979 r. W międzynarodowym i europejskim systemie ochrony praw człowieka przemoc wobec kobiet ze względu na płeć jest uznawana - w szczególności - za skrajną formę dyskryminacji kobiet.

Odnośnik do nagrania wideo: www.facebook.com/watch/

Pt., 25 Lst. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Gabriela Trocka