Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wysokość odpisu na ZFŚS w 2023 r. - projekt ustawy okołobudżetowej

Wysokość odpisu na ZFŚS w 2023 r. - projekt ustawy okołobudżetowej fotolia.pl

31 sierpnia br. do zaopiniowania w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego skierowano projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2023.

Uwaga! Z aktualizacją artykułu na podstawie projektu ustawy skierowanego do Sejmu można zapoznać się tutaj: (link do artykułu: id 66061 Zapisy dotyczące oświaty w projekcie ustawy okołobudżetowej na 2023 r.)

W art. 1 projektu ustawy zapisano, że w roku 2023 do ustalania odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dla nauczycieli, o którym mowa w art. 53 ust. 1 ustawy – Karta Nauczyciela stosuje się kwotę bazową obowiązującą w dniu 1 stycznia 2019 r. Oznacza to, że wysokość odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych nie wzroście w porównaniu do roku 2022 i nadal będzie ustalana w oparciu o kwotę 3045,21 zł (tj. kwota bazowa dla nauczycieli, zgodnie z art. 9 ust. 2 ustawy budżetowej na rok 2019).

Dodatkowo przepisy projektu ustawy okołobudżetowej na 2023 r. przewidują, że:

  1. maksymalny limit wydatków z budżetu państwa na dofinansowanie jednostek samorządu terytorialnego w zakresie wychowania przedszkolnego uczniów objętych wychowaniem przedszkolnym będzie wynosił 1717 mln zł;
  2. maksymalny limit wydatków z budżetu państwa na zapewnienie bezpłatnego dostępu do podręczników, materiałów edukacyjnych lub materiałów ćwiczeniowych będzie wynosił 448 mln zł.

W odróżnieniu od rozwiązań na 2022 r. w projekcie nie znalazło się uzależnienie wysokości środków na doskonalenie zawodowe nauczycieli i nagrody dla nauczycieli od kwoty bazowej dla nauczycieli obowiązującej w dniu 1 stycznia 2018 r. ani uzależnienie wysokości środków na organizację doradztwa metodycznego od kwoty bazowej dla nauczycieli obowiązującej w dniu 1 stycznia 2020 r. 

Z pełną treścią projektu zawierającą rozwiązania także z innych obszarów można zapoznać się tutaj.

Pt., 16 Wrz. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka