Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Raport RPO: Osoby głuche w Polsce

Raport RPO: Osoby głuche w Polsce fotolia.pl

18 lipca b.r. odbyło się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Głuchych i z Niedosłuchem. W spotkaniu wzięli udział Pełnomocnicy Rządu, głównie z Biura ds. Niepełnosprawnych. Pojawili się też przedstawiciele organizacji społecznych działających na rzecz osób głuchych oraz niedosłyszących.

Przedstawiono Raport RPO zatytułowany ,,Osoby głuche w Polsce i rekomendacje’’. Przypomniano, że Konstytucja gwarantuje wszystkim obywatelom Państwa równy dostęp do edukacji. Zaznaczono, że mimo tego osoby głuche w życiu codziennym napotykają niesamowite bariery komunikacyjne oraz, że każda dziedzina edukacji powinna mieć możliwość zapoznania zainteresowanych z językiem migowym. Wszyscy specjaliści powinni mieć podstawową wiedzę na tematy niepełnosprawności.

Problemem, o którym się zapomina jest fakt, że osoby głuche są również ofiarami przemocy. Odpowiednim rozwiązaniem może być skuteczne dotarcie do nich z informacją o możliwości powzięcia działań służących poprawieniu ich sytuacji.

Ministerstwo Edukacji wskazało, że przygotowywane są udogodnienia systemowe, ustawowe dot. wczesnego modelu wspomagania dzieci. Nowym komponentem stało się zwiększenie uwagi na współpracę z rodziną poprzez model wspomagania rozwoju dziecka. To, co udało się wypracować na poziomie współpracy międzyresortowej, zaproponowane będzie w nowelizacji ustawy o języku migowym. Wprowadzono wyższe standardy kadrowe wobec nauczycieli specjalistów w publicznych szkołach i przedszkolach. Poza pracą legislacyjną prowadzone są działania mające na celu  przygotowanie nauczycieli i wprowadzanie poradników merytorycznych.

Członkowie posiedzenia poprosili o szczegółowe stanowisko oraz propozycję konkretnych zmian na rzecz osób głuchych, a dyskusja ma być kontynuowana we wrześniu.

 

Pt., 22 Lp. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Gabriela Trocka